Print this page

Nakon milenijum i po ugledaće svjetlost dana

Vrijedno kulturno blago, koje je tri decenije trunulo u podrumu starogradske galerije, rimski i ranohrišćanski mozaici, biće napokon konzervirani.

Opština, JU "Muzeji i galerije"  i Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, zaključili su sinoć na svečanosti u hotelu "Avala", ugovor o izradi konzervatorskog projekta i sprovođenju konzervatorskih mjera na mozaiku koji potiče s kraja I i početka II vijeka .

Nakon svečanog potpisivanja protokola o saradnji gradonačelnik Lazar Rađenović je izjavio da će nakon 30 godina od svoga otkrivanja, mozaik će nakon 1.500 godina ponovo ugledati svjetlost dana.

 

„Ovaj mozaički pod, koji se ubraja među najvažnija kulturna dobra ovog dijela Evrope, pokrivao je pod jedne gradske građevine antičke Budve , takozvane Ville Urbana. Mudri ljudi su odavno rekli da onaj ko ne razumije i ne poštuje svoju prošlost i kulturu , nema budućnosti. A kulturna prošlost Budve, kao rijetko koga grada na Jadranskoj obali, bila je dinamična, sadržajna, slojevita i ostavila nam je pregršt tragova, koje, ako budemo znalački i savjesno pratili ne treba da se plašimo za budućnost ovoga grada", kazao je Rađenović.

On je naglasio da će "mnogi reći da se sve ovo trebalo desiti i nešto ranije. Mi ćemo sa zadovoljstvom istaći da nam je čast što se dešava upravo u naše vrijeme i obećati da je ovo samo početak novog odnosa prema svome gradu i samima sebi, prije svega"

VEZAN TEKST: MOZAICI U BUDVI

Gradonačelnik je sinoć potpisao i ugovor o formiranju muzeja Svetava Luketića jednog od najvećih evropskih skulptora, Budvanina, čija su djela krasila hotelske kapacitete i trgove Budve, a potom i brutalno uništena.

Ugovor su osim Rađenovića potpisali i Pavle Pejović, direktor narodnog muzeja i supruga pokojnog Strevana, Eleonora Luketić.

 

PODIJELI