Print this page

Nova gradska vlast kao prioritet postavila izgradnju novog vrtića

Budvi potreban još jedan vrtić

Da je novog gradskoj upravi prioritet da grad dobije još jedan vrtić i time prebukirane objekte Javne predškolske ustanove Ljubica Jovanović Maše relaksira i da mališanima obezbijede još bolje uslove za boravak i obrazovanje, potvrdio je za „Primorske novine“ gradonačelnik Dragan Krapović.


Krapović je kazao da je grada stvorio sve pretpoastavke da se ovaj projekat realizuje i u Dubovici izgradi novi vrtić, ali sada je sve na Vladi Crne Gore koja treba da odobri i finansira gradnju.


Grad će sa svoje strane učliniti sve i pomoći, ali svakako je, kako je kazao na potezu država koja je odgovorna za izgradnju obrazovnih ustanova.

Ministarstvo održivog razvoja izdalo je Urbanističko tehničke uslove na zahtjev Opštini Budva čime je dao zeleno svjetlo da se na parceli u gradskom naselju Dubovica može graditi predškolska ustanova. Ovo je prvi projekat, sa kojim je nova opštinska vlast aplicirala kod države da joj pomogne u realizaciji. Gotovo hiljadu mališana je upisano u dva gradska vrtića, koji su praktično prebukirani.


Gradnja trećeg vrtiuća u Budvi, napokon bi stvorila uslove za normalan boravak djece, imajući u vidu da se zgrada centralnog vrtića, nadomak Staroga grada nalazi u izuzetno lošem stanju.


Podsjećamo Opština Budva je dala 300 kvadrata poslovnog prostora u kompleksu „TQ Plaza“ na besplatno korišćenje javnoj predškolskoj ustanovi „Ljubica Jovanović- Maše“ , za smještaj vrtićana, jer su postojeći kapaciteti prebukirani.


Odluku o davanju ovlašćenja predsjendiku Opštine Draganu Krapoviću da ustupi prostore na korišćenje, odobrio je lokalni parlament .
Riječ je o poslovnim prostorima, koje će Opština dobila na osnovu sporazuma o priznaju krivice koji je Specijalno tužilaštvo zaključilo, a Viši sud sa građevinskom kompanijom „Gugi commerce“ biznismena Branislava Gugija Savića.
Inače ove godine u vrtićima upisano je čak 1161 dijece, što je nekoliko puta više od postojećih kapaciteta u Budvi.
U centralni vrtić nadomak Staroga rada upisano je 580 djece, a kapacitet je 146 djece. Ništa bolja situacija nije i u novom vrtiću u Podkošljunu, gdje je upisano 401 dijece, a kapacitet je 120 djece. Na Svetom Stefanu je kapacitet vrtića je 63, a upisano je 111 djece, dok jedino vrtić u Petrovcu radi u „normalnim“ okolnostima, jer je upisano 69 djece, što je manje od kapaciteta.

 

Specijalno tužilaštvo ispituje ugovor prethodne vlasti

Ugovor oko gradnje vrtića u Podkošljunu, koji je relizovan , kao i u Dubovici, čiju gradnju prethodna vlast nije realizovala, nalazi se pod lupom Specijalnog tužilaštva.
Naime, nekadašnja lokalna vlast zaključila je ugovor sa preduzećem „Velting“ kome je povjerila izgradnju vrtića u Podkošljunu i Dubovici, a zauzvrat je firma trebala da dobije zemlju gdje se nalazi centralni vrtić, na saomstotinjak metara od Staroga grada.


Na ime toga ugovora, preduzeću je Opština ustupila atraktivni zemljišni kompleks u centru grada od 7.000 kvadrata , koje je procijenjeno na 6.5 milion eura , odnosno 900 eura po kvadratu. Preduzeće „Velting“ se obavezalo da izgradi dva vrtića i to u Potkošljunu površine od 1500 kvadrata i u Dubovici, površine 3.500 kvadrata. Međutim, do realizacije ugovora sa Veltingom nije došlo, pa Opština preuzima na sebe opremanja vrtića u Podkošljunu, koji je 2010. svečano otvoren. Izgradnja vrtića u Dubovici, nikada nije ni započela. Velting se nikada nije ni uknjižio na zemlju gdje se nalazi centralni vrtić.


Kako je od početka tekla gradnja, sklapani ugovori, tokovi novca, oko opremanja i sve ostali prateći ugovori koji su zaključivani, intezivno se provjeravaju, gdje su pod lupom ne samo DPS kadrovi, već i brojni čelni ljudi nekadašnje, opozcije a sadašnje vlasti.

PODIJELI

Tagged under