Print this page

Novi pravni režim za marine

Predstavnici Službe za upravljanje lukama od lokalnog značaja i pomorstvo u JP Morsko dobro u svojstvu partnera na projektu prisustvovali su u Zagrebu, završnoj konferenciji projekta „DELICOROMAR“ pod nazivom „Novi pravni režim za marine“. Konferenciju su organizovali Jadranski zavod i Znanstveno vijeće za državnu upravu, pravosuđe i vladavinu prava Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.

Završnu konferenciju je uvodnim rječima otvorio Akademik Jakša Barbić, predsjednik Znanstvenog vijeća i potpredsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, zatim su prisutne pozdravili akademik Zvonko Kusić predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, kap. Siniša Orlić pomoćnik ministra Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, g. Ivo Bašić glavni tajnik Minstarstva turizma i Sean Lisjak predsjednik Udruženja hrvatskih marina pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.

delicromar foto konfbig
Učesnici u konferenciji bili su predstavnici Crne Gore, Hrvatske, Slovenije, Italije, Malte, Španije i Holandije, a prisustvovali su i predstavnici Velike Britanije na čijem je području rađen jedan dio istraživanja.

Konferencijom je obilježen završetak projekta: Razvoj suvremenog pravnog i osigurateljskog režima za hrvatske marine: unaprijeđenje konkurentnosti, sigurnosti, sigurnosne zaštite i zaštite morskog okoliša (DELICROMAR), koji se realizuje u periodu od 01. marta 2016. do 28. februara 2019. godine.

Istraživanje je obuhvatilo i uporedno-pravnu analizu svih izvora prava u Hrvatskoj i drugim pomorskim zemljama i uobičajenih uslova poslovanja marina u Evropi. Predložena su rješenja za unaprijeđenje pravnog okvira za marine, uključujući modele ugovora i opštih uslova osiguranja. Sve je to učinjeno u cilju konsolidacije relevantnih propisa i razjašnjenja neusaglašenih pravnih pitanja, i na taj način ujednačavanja sudske i poslovne prakse.
Uz predstavljanje rezultata projekta iznešeni su predlozi modela standardizovanih uslova ugovora o vezu i ugovora o osiguranju odgovornosti marina, te predlozi za izmjenu Pomorskog zakonika i Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama.

Projekat „DELICROMAR“ je pružio rješenja za dileme i dao smjernice za izradu standardizovanih opštih uslova ugovora za luke nautičkog turizma, i sve to kroz razmjenu iskustava između naučnika i svih zainteresovanih privrednih subjekata (marina, osiguravajućih društava, čarterskih agencija i stručnjaka iz prakse srodnih profila), te stručnjaka koji djeluju u nadležnim ministarstavima do nadležnih organa upravljanja radi postizanja veće pravne sigurnosti na tom području poslovanja.

Rezultati istraživanja biće publikovani i poslužiće kao osnov svim zemljama učesnicama u projektu pri donošenju zakonske regulative u domenu upravljanja lukama nautičkog turizma.

PODIJELI

Tagged under