Print this page

Radionica o pružanju prve pomoći, simptomima i prevenciji kod toplotnog udara i sunčanice

CRVENI KRST BUDVA: Danas je u Crvenom krstu Budve održana radionica o pružanju prve pomoći, simptomima i prevenciji kod toplotnog udara i sunčanice.

Prisutni su edukavani o načinima ublažavanja mogućih negativnih posljedica po zdravlje od visokih temperatura, usljed čega dolazi i do prekomjernog porasta tjelesne temperature što dovodi do toplotnog udara kao iznenadnog kolapsa organizma zbog nemogućnosti da održi temperaturu u normalnim granicama, odnosno da se hladi.

Osim savjeta i preporuka o načinima zaštite od visokih temperatura, prisutni su edukovani o tehnikama i vještinama pružanja prve pomoći, kao i prepoznavanju razlike između toplotnog udara i sunčanice.

Važno je da:

Ne izlazite iz kuće od 10 do 16 časova

Mnogo vode – često i po malo

Za slučaj da vam naglo padnu pritisak ili šećer, što nije neoubičajeno kad su vrućine velike, imajte uz sebe nešto slano i nešto slatko.

Izbjegavajte alkoholna pića, jer alkohol zagrijeva organizam što dovodi i do dehidratacije.

Ukoliko izlazite napolje, obucite laganu odeću svjetlijih boja, od prirodnih materijala kao što je pamuk ili lan.

Zaštitite i oči i glavu, pa imajte sunčane naočare i šešir, kako biste izbegli toplotni udar i sunčanicu.

Lagana hrana, što više povrća, žitarice za doručak i da voće koje ima puno vode – jabuke, dinje, lubenice – sve ono što nas rashlađuje.

Treba izbjegavati meso, posebno pohovano i prženo. Za njegovo varenje potrebna je velika količina energije, čije stvaranje dodatno povećava temperaturu organizma.

Oprezno u vodu

Ne uskačite zagrejani u vodu, najprije pokvasite ruke i noge i lagano ulazite, kako bi se temperature tijela i vode polako uskladile i tako prevenirale neželjene situacije.

PODIJELI

Tagged under