Print this page

Spasite nečiji život

Prvi davalac trombocita uz pomoć separatora krvnih ćelija u Zavodu za transfuziju krvi Crne Gore je dvadesetpetogodišnji Zoran Vujačić iz Podgorice.

“Ja sam dobrovoljni davalac od 18. godine. Ovo mi je petnaesti put da dobrovoljno dajem krv. Radostan sam što sam u prilici od danas da doniram trombocite jer naše malo nekome puno znači. Ova procedura je bezbolna, osjećam se sasvim dobro”, izjavio je Vujačić.

Svi oni koji žele da slijede njegov primjer u doniraju trombocite u Zavodu za transfuziju krvi, prvo popunjavaju medicinski upitnik koji je sličan onom kod klasičnog davanja krvi. Zatim se uzima uzorak za analizu kompletne krvne slike, potom vrši ljekarski pregled. Ukoliko su zadovoljeni svi kriterijumi davalac pristupa samom postupku doniranja.

Donorska trombocitafereza je potpuno automatizovana procedura gdje ljekar za svakog davaoca ponaosob na monitoru aparata zadaje parametre u smislu količine i broja trombocita koje je potrebno izdvojiti.

Nakon plasiranja igle u venu u aparat ulazi mala količina krvi iz koje se ovom specijalnom tehnologijom izdvajaju trombociti, a preostali dio krvi vraća u cirkulaciju davaoca. Količina trombocita koja se uzima u toku jedne procedure predstavlja samo jedan dio rezerve trombocita svakog čovjeka i nije neophodna za normalno funkcionisanje organizma.

Svakako, cijela količina datih trombocita nadoknadi se najkasnije za 72 sata nakon procedure. Važno je napomenuti da je procedura potpuno bezbolna i apsolutno bezbjedna jer se prije svake donacije postavlja potpuno novi aferezni sistem za svakog davaoca ponaosob.

“Sve one građane koji su već donirali krv klasičnim putem pozivam da nam se jave putem telefona, društvenih mreža ili da dođu kod nas kako bi dobili sve potrebne informacije o donorskim trombocitaferezama ali i da zakažu svoju prvu donaciju trombocita”, apeluju iz Zavoda za transfuziju krvi.

PODIJELI