"39 Stepenika"

Sjutra veče u velikoj sali Centra za kulturu Tivat, sa početkom u 20:00h, biće izvedena pozorišna predstava "39 Stepenika". 

DSC_0821.jpg

„39 STEPENIKA“ prije svega prepoznajemo kao naziv crno-bijelog filma Alfreda Hičkoka iz 1935. godine. Britanski filmski institut proglasio ga je za četvrti najbolji britanski film svih vremena.

 

Priča o 39 stepenika starija je od filma. Roman ovog naziva napisao je Džon Baken, 1915. godine.

 

 

Patrik Barlou (poznat po „Nacionalnom teatru dva čovjeka iz Brenta“, koji je postao legenda u Velikoj Britaniji) napravio je pozorišnu adaptaciju romana Džona Bakena i filma Alfreda Hičkoka, više nego slobodno. Komad je doživio premijeru 2005. u Londonu. Tekst je 2007. dobio nagradu „Olivije“ za najbolju novu komediju i dvije nagrade „Toni“ 2008. Na Vest Endu u Londonu igra se godinama sa nesmanjenom pažnjom, a na Brodveju je trajao četiri godine sa više od 1200 predstava. Tekst je igran u Americi i Velikoj Britaniji, Hong Kongu, Meksiko Sitiju, Atini, Barseloni, Varšavi, Seulu, Buenos Airesu, Tel Avivu, Parizu, Montevideu, Štokholmu, Južnoj Koreji, Tampereu, Šangaju, Dubajiu, Ahenu, Nirnbergu...

 

Radnja komada je jednostavna: muškarac pokušava da pomogne ženi, agentu, kontraobaveštajcu. Kada agentkinja biva ubijena, on mora da se bori da spasi sebe i istovremeno pokuša da raskrinka grupu stranih špijuna koji žele da se domognu važne državne tajne.

 

„Parodija najčešće ukazuje na poslednje faze umiranja jedne ideje.“ Mislimo da je to misao koja je pratila Patrika Barloua kada je crno-bijeli triler Alfreda Hičkoka i napeti špijunski roman Džona Bakena pretvarao u duhovitu pozorišnu zabavu u kojoj četvoro glumaca igra sve likove iz romana i filma. Politički triler Patrik Barlou je preuzeo kao zaostavštinu naivne i čedne mladosti XX veka, koja polako postaje praistorija našeg XXI. Arhetipovi špijunskih zapleta, romantike i patriotizma toliko su se puta ponovili da su postali opšta mjesta. I uvijek nas iznenade, u drugoj formi ali sa istim pravilima igre. I ovog puta nas iznenađuju, u igri četiri virtuozna glumca (Viktor Savić, Anastasija Mandić, Goran Jevtić, Andrija Milošević) koji zajedno tumače četrdesetak različitih likova, a od svega nekoliko rekvizita formiraju mnogobrojne prostore, predmete i situacije. I zasmijavaju nas do suza.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti