Književno veče sa Jasminom Ahmetagić

U utorak, 07. jula, sa početkom u 21 čas, na Trgu pjesnika se nastavlja književni program 29. festivala „Grad teatar“. Gošća Trga je Jasmina Ahmetagić, profesor i teoretičar književnosti iz Beograda, a govoriće o svojoj novoj studiji „Pripovedač i priča“.

Jasmina Ahmetagić rođena je 1970. u Beogradu. Doktorirala je na Filološkom fakultetu (Beograd) na temi Biblijski podtekst srpske proze od druge polovine dvadesetog veka. Trenutno je, u zvanju vanrednog profesora, zaposlena u Institutu za srpsku kulturu – Priština (Leposavić). Objavila sledeće knjige: Antički mit u prozi Borislava Pekića (2001), Potraga koja jesam: o prozi Vladana Dobrivojevića (2002), Unutrašnja strana postmodernizma: Pavić /Pogled na teoriju (2005), Antropopeja: biblijski podtekst Pekićeve proze (2006), Dažd od živoga ugljevlja (čitanje s Biblijom u ruci: proza Danila Kiša i Mirka Kovača) (2007), Zlostavljanje i druge ljubavne pesme (2009), Priča o Narcisu zlostavljaču: zlostavljanje i književnost (2011), Nevidljivo zbivanje: pravoslavna duhovnost u prozi Grigorija Božovića (2012), Knjiga o Dostojevskom: bolest prekomernog saznanja (2013), Pripovedač i priča (2014). Dobitnik je nagrade „Isidorijana” 2007, za najbolje knjige srpske književnosti u toku 2005. i 2006. Godine (za Unutrašnju strana postmodernizma: Pavić /Pogled na teoriju i Antropopeju: biblijski podtekst Pekićeve proze)i nagrade „Nikola Milošević” za najbolju knjigu 2014. godine iz oblasti filozofije, teorije, umetnosti i estetike (Pripovedač i priča).

Akademik Slobodan Grubačić, član žirija za dodjelu nagrade „Nikola Milošević“, u obrazloženju odluke je istakao da je nagrađena autorka u svom radu na "veoma izazovan kritičko-metodološki način prišla tumačenju književnog dela". Dodao je i to da je "istorija književnosti za Ahmetagićevu puna zakletvi, molitvenih formula, čarobnih trikova kojima se služi pripovedač u prvom licu", i dodao da "su trenuci ispovedanja prvi u nizu analiza tzv. psihološkog prostora od etičke egzistencije Avgustinovih ’Ispovesti’ do estetičke egzistencije opisane u romanu 'Štiler' Maksa Friša".

U jednom od razgovora povodom dobijanja ove značajne nagrade, Ahmetagić je istakla: „To je odnos pripovedača u prvom licu prema priči koju kazuje, a to podrazumeva i njegov odnos prema sebi, prema učesnicima događaja i samim događajima o kojima pripoveda. Nemoguće je odvojiti ispovednu priču o prošlosti od svojstava onoga ko je kazuje: pošto je jedini izvor informisanja, pripovedač u prvom licu manipuliše informacijama u skladu sa vlastitim psihološkim interesom i o tome ostavlja trag nizom nedoslednosti u svojoj priči. Po tom tragu, razobličavanjem manipulativih narativnih strategija, dospevam do dopunskog smisla priče, a u nekim slučajevima i do sasvim drugačijeg smisla priče od onog koji joj pripovedač daje“.

Sa autorkom na Trgu razgovara prof. dr Goran Radonjić, docent na Filološkom fakultetu u Nikšiću.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti