Predstavljanje knjige „Luče u tami Crne Gore“ autora Milutina Mićovića

Narodna biblioteka Budve organizuje predstavljanje knjige „Luče u tami Crne Gore“ autora Milutina Mićovića u petak, 18. marta u holu Akademije znanja sa početkom u 19 časova. Za ovu knjigu pisac je dobio državnu nagradu „Miroslavljevo jevanđelje” za 2021. godinu.

O knjizi će govoriti prof. dr Siniša Jelušić koji je bio predsjednik žirija za dodjelu ove prestižne nagrade.
„Više decenija pesnik Milutin Mićović razmatra i osvetljava biće Crne Gore – nacionalno i moralno, pesničko i metafizičko, stvarno i moguće. Polazeći od istorijskih datuma do naših dana, od Petra I i Petra II Petrovića NJegoša do mitropolita Amfilohija, ovaj pomni i precizni analitičar prelistava složenu i mentalnu političko-psihološku mapu Crne Gore, sa njenim mnogim suprotnostima i dimenzijama. Zemlja pesnika u 20. i početkom 21. veka postala je poprište interesa i tragičnog udesa u kojem svetle luče pojedinačnih pregnuća, kao odsjaji čojstva i junaštva. Monumentalna sinteza kao dug ideji i žrtvi istorije“ – navodi se o ovom djelu u opisu izdavača, Srpske književne zadruge.

Milutin Mićović je zastupljen je u više antologija savremene srpske poezije kao i u antologiji savremenog srpskog pjesništa na ruskom jeziku »Iz veka u vek» Sergeja Glavjuka (Moskva, 2003), zatim u antologiji: Svetska poezija u izboru jermenskog pjesnika Gagika Daftjana (Jerevan 2016).
Kolumnista u listu „Dan” (Podgorica) od 2007 – 2021. Napisao preko 800 kratkih eseja tematizovanih aktuelnim društvenim, kulturnim i političkim temama.
Napisao predgovore: Za dvojezično izdanje djela Luča mikrokozma (prvi prevod na ruski, Ilja Čislov), napravio izbor za NJegoševo djelo Bilježnica, napisao predgovor za dvojezično izdanje (prvi prevod na ruski LJudmila Burceva ), napisao predgovor za Sabrana djela Kralja Nikole (izdvač Svetigora i Oktoih, 2009).
Prevođen je na strane jezike: ruski, engleski, njemački, italijanski, jermenski, rumunski.
Bio je delegat Skupštine dijaspore i Srba u regionu.
Član je UKCG i SKZ. Predsjednik je Književnog društva «NJegoš».

Objavio je knjige poezije: Živa voda (Univerzitetska riječ, Nikšić, 1987), Vrata (dvoknjižje – Kuća i Hljeb za putnike, Podgorica, Oktoih, 1994), Tragovi budućnosti (Sledi buduщego), na srpskom i ruskom jeziku, prevod Andrej Bazilevski, (Tver 2010) i Dan noć (2018).
Roman Razoreni grad, (Podgorica, Oktoih, 1991).
Knjige eseja: Tako su govorili Crnogorci (Andrijevica, Stupovi, 1996), Pisma iz Uranopolisa (Novi Sad, Svetovi, 2000), Srpski lavirint i crnogorski minotaur (Beograd, SKZ, 2003), NJegoš i savremena Crna Gora (Podgorica, UKCG, 2006), NJegoševa Luča (Srpske studije, Univerzitet Banja Luka 2021), Luče u tami Crne Gore (SKZ, Beograd, 2021).
Priredio je zbornike: Duhovno i političko biće Crne Gore (Nikšić, 2002), NJegoš naš savremenik, (Nikšić 2002), Dani NJegoševi (2008 – 2009) i Dani NJegoševi (2011 – 2012).
Dobitnik je sledećih nagrada i priznanja:Marko Miljanov, Miodrag Ćupić, Međunarodna nagrada Portile Poeziei (Rumunija), Nagrada biblioteke NJegoš iz Peći,
Orden V. V. Bolotova (Rusija), Priznanje Saveza pisaca Rusije (2014), Orden za podvižništvo u kulturi, Saveza Pisaca Rusije (2021), Pečat Hercega Šćepana (Trg od ćirilice, Herceg Novi, 2021) i Miroslavljevo jevanđelje (državna nagrada) za 2021.

PODIJELI

Tagged under

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti