Ugostitelji Budve o problemu buke u Starom gradu

Saopštenje prenosimo u cjelosti:

Razumjevajući važnost zaštite od buke, koja često građanima ugrožava zdravlje te remeti život, rad i odmor mještana i turista - Nevladino udruženje ugostitelja Budve je i ranijih godina preduzimalo konkretne mjere i akcije u cilju suzbijanja ovog višedecenijskog problema, pa tako i ovom prilikom pozdravljamo napore lokalnih vlasti i mjesnih zajednica da se počne sa primjenom važeće regulative.

Međutim, ovdje se upalo u zamku posmatranja pravne norme izolovano od društvene stvarnosti. Stvarnost je da problem buke nije samo problem Starog grada i Gospoštine… i stanovnici Bijelog dola imaju problem, i Rozina, i Dubovice, i Petrovca, i Rafailovića.

Primjene člana 39 stav 1 tačka 9 Odluke o komunalnom redu („Sl.list CG-opštinski propisi“, br. 21/23) je diskriminatorska u odnosu na sve druge stanovnike opštine Budva jer su nedvosmisleno stavljeni u nepovoljniji položaj u odnosu na stanovnike Starog grada, konkretno – njima se ne garantuje pravo na dostojanstven život!

S tim u vezi bi trebalo proširiti dejstvo predmetne odredbe na cijelu teritoriju opštine Budva jer ćemo doći u situaciju da dva privredna subjekta, koji pružaju apsolutno iste usluge, nemaju iste uslove za rad i da na razmaku od samo nekoliko metara jedni smeju da postavljaju uređaje za reprodukciju muzike sa zvučnim kutijama van poslovnog prostora, dok je drugima to zabranjeno.

Kako se ipak ne može izolovano posmatrati idealistički cilj norme bez osvrta na realistički, u ovom slučaju ne možemo a da ne uvažimo specifičnosti ugostiteljske djelatnosti u kojoj je muzika njen neodvojivi dio, svojevrsni umjetnički izraz, koji je u nekim slučajevima internacionalno prepoznat i značajan je segment turisticke ponude grada Budve.

Prijedlog Udruženja ugostitelja Budve je da se konačno počne sa primjenama odredbi Zakona o turizmu i ugostiteljstu u dijelu zaštite od buke od elektroakustičkih i/ili akustičkih uređaja, koji je konstruktivniji od lokalnih akata.

Smatramo da je vrijeme da se stane na put selektivnosti u primjeni pa čak i gruboj i otvorenoj zloupotrebi zakona od strane nadležnih kojih su zaduženi za nadzor i kontrolu.

Zahtjevamo da se radikalizuje kaznena politika za prekoračenje graničnih vrijednosti buke predviđenih Zakonom, a kod povratnika i oduzme dozvola za rad, pa da se savjesnim ugostiteljima omogući pravo na rad i na jednake uslove.

Još jednom podvlačimo da imamo zajednički interes i mi ugostitelji, i građani Budve, i cijela turistička privreda da kvalitet turizma u Budvi bude na što višem nivou, te smatramo da je u tom pravcu neophodan što širi koncenzus i hitan kopernikanski zaokret u turističkoj strategiji.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti