Koncept „zelenih“ hotela podrazumijeva racionalnije trošenje resursa struje i vode, zaštitu životne sredine, popularisanje koncepta održivog saobraćaja i redukciju otpada koji hotel proizvodi. Tu spada i korišćenje netoksičnih sredstava za čišćenje i, uopšte, briga o zaštiti životne sredine.
Poštovanje ,,zelenih’’ standarda ne samo što omogućava hotelijerima da uštede, već hotelima pruža i marketinšku prednost. Takođe, ne treba izgubiti iz vida činjenicu da pojedini gosti kojima je očuvanje životne sredine važno, radije odsijedaju u hotelima koji poštuju „zelene“ standarde i spremni su za to i više da plate.
Poslovanje u skladu sa principima očuvanja životne sredine, racionalnog korišćenja resursa i stalnog unapređenja kvaliteta ponude su preduslovi za dobijanje zelenog pečata – ekološkog sertifikata održivosti. Prednosti ekosertifikovanih hotela se ogledaju u poboljšanju kvaliteta ponude, uštedi troškova i pozicioniranju na tržištima zapadne i sjeverne Evrope. Ekološki osvješćeni turisti očekuju visok kvalitet usluge, pun doživljaj destinacije zbog čega su i spremni da izdvoje više novca za boravak u sertifikovanom smještaju. Sertifikovani hoteli prepoznati su po ekonomičnom poslovanju što ih čini značajnim partnerima u očuvanju prirode i borbi protiv klimatskih primjena.
Nacionalna turistička organizacija Crne Gore i Ministarstvo održivog razvoja i turizma obezbjeđuju finansijska sredstva za uvođenje ekoloških sertifikata sertifikata ,,Travellife” i ,,EU Ecolabel” u partnerstvu sa Kancelarijom UNDP, a u okviru projekta Razvoj niskokarbonskog turizma.