Akademik Bojović : Boka je dragulj koji su svi htjeli da otmu

Povratak burnoj istoriji Boke, ispričanoj kroz hiljade priča, desiće se 5.septembra na Trgu između crkava, u okviru festivala “Ćirilicom”. O književnosti nastaloj u Boki i o Boki govoriće akademik Zlata Bojović i prof. dr Goran Maksimović.

Raskrsnica puteva, trgovačko središtekulturno izvorište...dragulj koji su mnogi htjeli u svojoj kruni-Boka, jedna i neponovljiva, vječna inspiracija onih koji imaju oko za lijepo. Vezani za svoju nevjestu jadransku, opjevali su je Bokelji, a ništa manje oni koji u imali sreću da svrate i ostanu, makari na kratko. Bavili su se Bokom kroz vjekove, posebno u Kotoru, Dobroti, Perastu i Budvi, književnici, putopisci, hroničari, ostavljajući nam vrijedna svjedočanstva.

Kad je o književnicima riječ,pisali su na području Boke, o Bokeljima i Boki, s pod‌jednakim oduševljenjem u XVI, XVII i XVIII vijeku, Bernard Pima, braća Vicko i Domenko Buća,Đorđe Bizanti, Ludoviko Paskvalić, Nikola i Marjan Bolica, Andrija Zmajević, don Krsto Ivanović,kao i Vuk Vrčević i Stefan Mitrov LJubiša, Vuk Stefanović Karadžić, NJegoš, LJubomir Nenadović, Simo Matavulj, Milan Jovanović Morski, Aleksa Šantić, vladika Nikolaj Velimirović, Miloš Crnjanski i mnogi drugi u XIX i XX vijeku.

Bokom, odnosno književnošću nastalom na njenom tlu, bavili su se i akademik Zlata Bojović i prof. dr Goran Maksimović.

Akademik Zlata Bojović doktorirala je na Katedri za jugoslovensku i opštu književnost Filološkog fakulteta u Beogradu, gd‌je je do penzionisanja bila redovni profesor. Redovni je član SANU. Glavni je urednik časopisa: „Glas“, Odeljenja jezika i književnosti SANU, „Prilozi za književnost, jezik, istoriju i folklor“ i „Bratstvo“ i član više redakcija časopisa iz oblasti nauke o književnosti. Dobitnik je prestižnih nagrada: Nagrada za izuzetan doprinos proučavanju srpske književnosti iz Fonda „Aleksandra Arnautovića“; Povelja za životno d‌jelo Udruženja književnika Srbije; Nagrada „Matija Ban“; Nagrada za književnost grada Beograda; Nagrada Pečat vremena i Medalja Društva „Sveti Sava“. Dominantna oblast njenog naučnog rada jeste Dubrovačka književnost. Autor je brojnih naučnih monografija, studija, eseja, prikaza i radova , kao i radova sa tematikom Boke Kotorske.

Prof. dr Goran Maksimović doktorirao je na Filološkom fakultetu u Beogradu. Bio je šef Katedre za srpsku književnost, prodekan i glavni i odgovorni urednik izdavačke djelatnosti na Filozofskom fakultetu u Nišu. Funkciju dekana Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu obavljao je u dva izborna mandata. Priredio je više od četrdeset knjiga, tri antologije i šesnaest studija, između ostalih i studiju „Simo Matavulj i Boka Kotorska.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti