Akcija čišćenja i uredjenja korita rijeke Morače

DOO „Zaštita prostora Crne Gore“ i DOO „Regionalni vodovod Crnogorsko primorje“, uz pokroviteljstvo Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, započeli su akciju  čišćenja i uređenja korita rijeke Morače na teritoriji prigradskog naselja Grbavci.

Sprovođenje ove akcije predstavlja dio šire aktivnosti koja ima za cilj realizaciju Projekta postavljanja privremenog pješčanog nasipa u koritu rijeke Morače, koja će se odvijati u dvije faze. Prva faza realizacije ovog projekta su aktivnosti na čišćenju i uređenju korita rijeke Morače  i njenog obalnog područja od raznog otpada koji se nedozvoljeno odlaže, kao i uklanjanje svih nelegalno postavljenih privrednih objekata koji su u funkciji nelegalne eksploatacije pijeska i šljunka. Akcija treba u značajnoj mjeri da doprinese očuvanju  kvaliteta  vode izvorišta ,,Bolje Sestre” i preduslov je za realizaciju druge faze Projekta, koja podrazumijeva izgradnju pješčanog nasipa u koritu rijeke Morače.

Izgradnja pješčanog nasipa u koritu rijeke Morače predstavlja jedno od studijom ,,Monitoring, kontrola i zaštita izvorišta ,,Bolje Sestre“, predloženih rješenja za predupređenje daljeg trenda pada, odnosno poboljšanja izdašnosti izvorišta ,,Bolje Sestre“, kao i obezbjeđenja dodatnih količina vode. Izgradnjom pješčanog nanosa treba da se podigne nivo vode u koritu rijeke Morače kako bi se se potvrdila naučna pretpostavka o uzročno – posledičnoj vezi nivoa vode u koritu rijeke Morače i izdašnosti izvorišta ,,Bolje Sestre“.

 Kako predmetna studija tako i sve druge naučne analize i studije pokazale su da pored evidentnih klimatskih promjena direktan uticaj na trend pada izdašnosti izvorišta ,,Bolje Sestre“ imaju radovi koji se izvode u koritu i na obalama rijeke Morače, posebno u II zoni zaštite izvorišta, a koji su Rješenjem o određivanju zona sanitarne zaštite najstrožije zabranjeni.

U skladu sa ovim Rješenjem Regionalni vodovod je krajnje odgovorno sprovodio mjere na zaštiti I sanitarne zone zaštite i u granicama svojih mogućnosti činio i čini sve da se sprovode mjere zaštite i u ostale dvije zone. Uputio je preko 250 dopisa upozorenja i prijava za nekontrolisanu eksploataciju pijeska nadležnim institucijama (Upravi, odnosno Direkciji za inspekcijske poslove, Upravi za vode, Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja, Ministarstvu turizma i održivog razvoja, odnosno Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Zaštitniku imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, Nacionalnim parkovima Crne Gore) i drugima. Na inicijativu Regionalnog vodovoda sa istim je održano više sastanaka i tom prilikom doneseno je više zaključaka i odluka. Nažalost, izostao je institucionalni pristup za realizaciju tih odluka i zaključaka, odnosno za zaustavljanje nelegalne eksploatacije šljunka i pijeska u navedenoj zoni.

Sprovođenje današnje akcije čišćenja, od strane DOO „Zaštita prostora Crne Gore“ pod pokroviteljstvom Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma u Regionalnom vodovodu budi nadu da će se konačno početi sa adekvatnim institucionalnim djelovanjem te da će se i u narednoj ljetnoj turističkoj sezoni Crnogorskom primorju obezbijediti neophodne količine vode.

Samo odgovornim pristupom i bliskom i kvalitetnom saradnjom svih državnih institucija, koje u svojim nadležnostima imaju dodira sa politikom vodosnabdijevanja na Crnogorskom primorju, odnosno kroz koordiniranu saradnju  mogu se prevazići nepotrebno nastali problemi urednog vodosnabdijevanja Crnogorskog primorja kako u narednoj tako i svim drugim godinama.

 Na to nas upravo upućuje, odnosno to potvrđuje današnja akcija zajedničkog čišćenja i uređenja korita rijeke Morače .

PODIJELI

Tagged under

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti