Banka ne mora odobriti moratorijum čak i ako klijent ispuni uslove

Prijavljivanje za drugi moratorijum na otplatu kredita počinje od 1. juna. Na bankama je da odluče da li će moratorijum da ponude za sve ili samo za određene kreditne proizvode. Nijesu obavezne da ponude drugi moratorijum korisnicima, čak i ako ispunjavaju uslove propisane novom odlukom CBCG, pojašnjeno je juče iz CBCG. Korisnik kredita može tražiti moratorijum na 90, 30 ili 60 dana.

Banka je dužna da u roku od osam radnih dana obavijesti korisnika o odluci, a do 1. juna treba da definišu i objave uslove za moratorijum na svojim internet stranicama.

Iz CBCG su precizirali da novi moratorijum banke mogu odobriti samo korisnicima kredita koji 31. decembra 2019. nijesu imali kašnjenje u otplati duže od 90 dana, čiji kredit nije bio klasifikovan kao nekvalitetan i nije restrukturiran u 2020.

Korisnici kredita koji su iskoristili pravo na moratorijum iz prve odluke imaju pravo i na ovaj drugi, pod određenim uslovima. To znači da mogu, ako ispunjavaju uslove, odložiti otplatu na šest mjeseci.

Da bi se izbjegle zloupotrebe rok otplate kredita koji jebio u moratorijumu, može se produžiti samo za period trajanja moratorijuma.

Za produženje roka otplate može se koristiti restrukturiranje koje ima tretman novoodobrenog kredita, što omogućava niz olakšica, uključujući i grejs period, uz produženje perioda otplate koji ne mora biti usaglašen sa trajanjem grejs perioda navodi se u objašnjenju i precizira da nijesu dozvoljene bilo kakve nepovoljnije modifikacije uslova moratorijuma, ali nije zabranjeno da bankari ponude povoljnije uslove, koji mogu uključiti jednokratno plaćanje obračunate kamate nakon isteka moratorijuma, jednokratno plaćanje sva tri anuiteta (glavnica i kamata) iz perioda moratorijuma i druge načine otplate na koje pristane korisnik.

Banka ne može naplaćivati nadoknadu bilo kojih administrativnih troškova u vezi sa moratoriju mom, uključujući eventualne anekse.

Za obračun kamate tokom moratorijuma i u daljem toku otplate ne smiju ugovarati nominalnu kamatu veću od one u ugovoru.

Banka i korisnik mogu ugovoriti i drugi način otplate, koja se nakon moratorijuma nastavlja u skladu sa novim planom.

Rok otplate se produžava za period trajanja moratorijuma. Kamata ugovorena za vrijeme trajanja moratorijuma, u skladu sa ugovorom i planom otplate, dodaje se glavnom dugu i raspoređuje ravnomjerno na preostali rok dospjeća, koji uključuje produženje za period trajanja moratorijuma, bez izmjene ostalih ugovornih uslova.

 

 

Restruktuiranje

 

Restrukturirani kredit banka može tretirati kao novoodobreni pod uslovom da korisnik na kraju prošle godine nije imao kašnjenje u otplati duže od 90 dana, čiji kredit na taj dan nije bio klasifikovan kao nekvalitetan i nije restrukturiran u 2020.

Uslov je i da korisnik može dokumentovano dokazati banci da je njegova finansijska pozicija pogoršana ili će to biti u bliskoj budućnosti, zbog uticaja pandemije na njegovo poslovanje, te ako banka procijeni da će nakon restrukturiranja biti poboljšana njegova kreditna sposobnost

 

 

Lizing IRF, Atlas banka i IBM

 

Odluka o dodatnom moratorijumu primjenjuje se na lizing, dok će o primjeni ove odluke na korisnike kredita IRF-a odlučivati organi tog fonda.

Odluka se ne odnosi na korisnike kredita Atlas banke i IBM u stečaju, a o primjeni mjere na njih će odlučivati stečajna uprava.

Izvor: Pobjeda, Bankar.me

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti