Svake srijede u čitaonici Narodne biblioteke Budve organizuje se radionica „Stop nasilju!“ namijenjena višim razredima osnovne škole u terminu od 16 do 18 časova, a koje vodi profesorica Zorica Joksimović. Cilj ovog projekta je edukacija tri ciljne grupe: učenici, roditelji i nastavnici putem edukativnih radionica, javnih tribina, kao i obilježavanje Dana borbe protiv nasilja, 22. februar, Dana ružičastih majica… U nizu aktivnosti počeće se radionicama kreativnog pisanja na kojima će se djeca kreativno izražavati u formi kratke priče ili pjesme, na temu „Stop nasilju“. I ove godine će najbolje napisani radovi sa radionica, kao i oni koji će pristići po osnovu raspisanog konkursa za učenike tri osnovne škole na nivou opštine Budva, biti publikovani u zborniku dječijih radova i promovisani u budvanskoj Biblioteci, a u okviru partnerske saradnje NVO „Talas“ i JU Narodna biblioteka Budve.
Svakog četvrtka u terminu od 16 do 18 časova nastavlja popularna radionica za djecu i mlade koja je pokrenuta 2017. godine - „Škola stripa i ilustracije“ koju vodi strip majstor Simon Vučković. Cilj ove radionice je edukacija o likovnim disciplinama ilustrovanja književnog teksta, časopisa, slikovnica, stripova, kao i upućivanje u ostale segmente dizajna kao što su: oblikovanje knjige, scenario (dramaturgija), kadriranje, montaža, studija i kreiranje likova, kostimografija, scenografija, anatomija, storibord, tehnike, materijali za rad, kao i teorija i istorija likovne umjetnosti s fokusom na dizajn.
Škola stripa i ilustracije za djecu i mlade se odvija u okviru partnerske saradnje sa NVU Udruženje afirmacije stripa.
Škola slikanja za treću dob koju vodi slikarka Rajka Kujundžijević odvija se petkom u čitaonici budvanske biblioteke u terminu od 18 do 20 časova. Uz asistenciju slikarke Rajke Кujundžijević polaznici će naučiti različite likovne tehnike: crtež, akvarel, pastel, akril, kolaž, kombinovanu tehniku i sl. Biće ovo prilika da se okušaju u slikarstvu kao i da iskažu talente i sposobnosti likovnog izražavanja. Takođe, biće organizovana i izložba radova nastalih na radionicama, kako je to i do sada bila praksa. Materijal za slikanje polaznicima radionice obezbjeđuje Narodna biblioteka Budve.
Još jedna u nizu besplatnih radionica koje Javna ustanova Narodna biblioteka Budve organizuje za svoje mlade sugrađane jeste radionica MALI BIBLIOTEKARI - istraživači kulturnog blaga Budve, namijenjena uzrastu od 10 do 15 godina, koju će jednom sedmično, subotom od 11 do 13 časova, u prostorijama Narodne biblioteke voditi diplomirani dramaturg Miloš Boreta iz Budve.
Učenici budvanskih osnovnih škola će, u društvu stručnog osoblja, na interaktivan i krajnje praktičan način upoznavati svijet književnosti i osnove bibliotekarstva, između ostalog istražujući fundus Dječjeg odjeljenja, bogatstvo i značaj Stručne zbirke, kao i djela zavičajnih autora, kojima pripadaju doktor Miroslav Luketić po kome biblioteka odnedavno nosi ime, akademik Čedo Vuković, antologijski S. M. Ljubiša te mlađima gotovo nepoznati: Filip Kovačević, Stjepan Zanović, Don Krsto Ivanović, Antun Kojović i Bogoboj Rucović.
Cilj je da se djeca upoznaju sa radom gradske biblioteke i područnog odjeljenja u Petrovcu i bibliotekarstvom kao zahtjevnom, odgovornom, ali i veoma zanimljivom profesijom.
Svoj doprinos obilježavanju 160 godina bibliotečke djelatnosti u Budvi, polaznici će dati organizovanjem multimedijalnog javnog časa za svoje vršnjake o knjižnoj i neknjižnoj građi, periodičnim publikacijama, digitalnoj biblioteci, uz brojne zanimljivosti o kulturno-istorijskom nasljeđu grada.