Ukoliko bi kandidatura Budve bila uspješna, to bi za Budvu značilo ogromna ulaganja u infrastrukturu, kulturna zdanja i institucije, privredu i kulturu uopšte, iz sredstava Evropske unije, države i same opštine. Budva je za svoju kandidaturu već dobila podršku mnogobrojnih evropskih gradova.
Evropska prijestonica kulture je naziv koji dobija jedan ili nekoliko gradova u Evropskoj uniji u razdoblju od jedne godine, u toku koje dati grad ili gradovi predstavlja svoj kulturni život i domete gradske kulture. Posljednjih godina dobijanje položaja Evropske prijestonice kulture postaje velika prestiž, ali i sredstvo za veoma brz i sveobuhvatan razvoj izabranog grada.
Kultura kao šansa za preporod
Dosadašnje prijestonice kulture iskoristile su priliku da u toku samog projekta i nakon njega razviju kulturnu infrastrukturu, omoguće širi pristup kulturi, unaprijede imidž grada, razviju turističku privredu i ojačaju kulturne i kreativne industrije. Budva bi izgradnjom Kulturnog centra sa multifunkcionalnom, pozorišnom i koncertnom halom, velikom promenadom od Avale do Zavale sa segmentima za kulturne sadržaje, ljetnjom pozornicom, malim kulturnim dvoranama na periferiji opštine stvorila pretpostavke za kontinuirani kulturni život Budvana, ali i svih drugh koji dolaze u ovaj turistički grad.
Kandidaturom za Evropsku prijestonicu kulture Budva i Boka će se pozicionirati u evropskim i svjetskim okvirima kao jedna od najznačajnijih destinacija na Jadranu i u ovom dijelu Evrope, prevazilazeći sve dosadašnje mogućnosti razvoja. Budva se u nacionalnim i regionalnim okvirima pozicionira kao predivne i perspektivne regije. Boka i sve njene opštine se podižu za nekoliko stepenica na svjetskoj mapi kulture, ekonomije i turizma. Zajedno čine dobro brendiran region, koji je ozbiljan i nezaobilazan partner države i koji predstavlja motor čitavog njenog razvoja.
Budva: milenijumi kulture i nove kulturne tendencije
Kroz vijekove, Budva je bila sinonim kulture, slobodne misli i kreativnosti, a kulturna dešavanja tokom ljetnje sezone ovaj grad i dan danas čine jednim od glavnih kulturnih centara u zemlji.. Budva predstavlja jedan od najstarijih urbanih centara na Jadranu, star preko 2.500 godina. Uticaj grčke i helenističke kulture se u gradu može hronološki pratiti do sredine II vijeka prije nove ere, kada dolazi do rimske nadmoći na istočnoj obali Jadrana. Tri mozaika sa teritorije Budve (rimski, kasnoantički i ranohrišćanski) svjedoče o bogatom i raznovrsnom životu grada iz ovih vremena. Dugo trajanje ovog grada danas najbolje svjedoči Muzej u Budvi u kojem je konstituisana bogata arheološka zbirka i koji je veću prvim godinama svog postojanja osvojio Zlatnu jabuku. Grad teatar jedna je od manifestacija po kojoj je Budva prepoznatljiva na prostorima bivše Jugoslavije i u Evropi, a osnovan je sa predstavi nove tendencije u savremenom pozorištu i poboljša turističku ponudu. Biblioteka Budve je najstarija institucija kulture, a danas je vodeća narodna biblioteka u bibliotečkoj i izdavačkoj djelatnosti i digitalizaciji.
Duž budvanske rivijere nalazi se deset manastira: Podlastva (XIV v.), Podostrog u Podmainama (XVII v.), Podmaine (XVIII v.), Stanjevići (XVIII v.), Vojnići (XV v.), Duljevo (XIV v.), Praskvica (XV v.), Rustovo (XIV v.), Reževići (XIII v.) i Gradište (XIV v.) i tri tvrđave: Đurđevac (XV v.), Kosmač (XIX v.) i Mogren (XIX v.). Sam izgled budvanskog Starog grada koji je zaštićen kao kulturno dobro najviše duguje mletačkoj epohi, periodu od XV do XVIII vijeka, što potvrđuje više reljefa sa grbom u vidu krilatog lava kao simbola Sv. Marka, zaštitnika Venecije. Ovo su samo neke od činjenica koje govore o impresivnoj kulturnoj baštini Budve.
Zašto je važna titula Evropske prijestonice kulture?
Ova prestižna titula donosi svakom gradu i cijelom regionu promjenu na bolje. Kulturi, koja postaje vodilja daljeg razvoja grada i regiona stvarajući još jači imidž i prepoznatljivost prevazilazeći do tada poznate okvire; Socijalnoj politici, jer građani postaju još ponosniji na svoj grad i region, nasleđe ali i jedinstveni identitet koji ih još više povezuje i čini snažnijim u daljem odlučivanju o putevima razvoja grada i zajednice. Ekonomiji, jer prema najnovijim istraživanjima, na svaki uloženi euro prijestonici kulture se vraća od 8 do 15 eura dovodeći nove investitore i nove investicije.
Projekat Evropske prijestonice kulture nije samo kulturni projekat i ne predstavlja samo osvajanje prestižne titule, već je to razvojni projekat grada, regije i države. Grad i regija koji se razvijaju na temeljima kulture, razvijaju gradski i regionalni duh i identitet, te ujedinjuju građane, kulturne i političke subjekte da strateški rade na razvoju svojih gradova i uvažavanju kulturnog razvoja kao pretpostavke za prosperitet pojedinca i društva.
Budva Evropska prijestonice kulture 2028.
- 19/09/2022
Opština Budva na čelu sa predsjednikom Milom Božovićem uveliko priprema opširnu prijavu za kandidaturu za Evropsku prijestonicu kulture 2028. godine.