Cilj je da se kroz participativni proces, i uz veliko učešće građana Budve uz međunarodnu ekspertizu sakupe vrijedni predlozi za valorizaciju zelenih površina u opštini.
Inicijativa koja će trajati do kraja novembra 2018. godine, predviđa da se građani Budve anketiraju kako bi se na najbolji način prepoznali i izabrali zeleni lokaliteti i pješački koridori koji se najviše koriste i imaju potencijala za dalji razvoj. Na osnovu rezultata ankete, i uz aktivno uključivanje javnosti, (tzv. Placemaking Workshops), građani će imati priliku da iznesu svoje predloge i sugestije kako da se odabrane lokacije učineatraktivnijim za djecu i odrasle. Na osnovu glasova građana, odrediće se prioritetna zelena zona u kojoj će se sprovesti konkretne intervencije -zasaditi sadnice, postaviti parkovskimobilijar, poboljšati javna rasvjeta i sl.).
Važno je motivisati građane da prepoznaju značaj očuvanja zelenih površina u gradu, daju svoje mišljenje i predloge kako bi boravak u zelenim zonama i pješački koridori postali dio našesvakodnevnice. Na ovaj način mijenjamo naše životne navike u cilju prihvatanja zdravih stilova života, usvajamo kulturupješačenja, rekreacije i boravka u prirodi u samim gradskim jezgrima. Takođe, smanjujemo upotrebu privatnih automobila i manje zagađujemo vazduh i dajemo doprinos očuvanju životne sredine.
Planirano je i da se za već zaštićene zelene površine u gradu,Skupštini daju konkretni predlozi sa smjernicama za njihovu dalju zaštitu i čuvanje uz potencijalne mjere valorizacije, u skladu sa stepenom zaštite datog područja.
foto: Jugoslav Belada