Budva snižava cijene vode, ali i dalje najskupljia

Gradski vodovod sniziće cijenu vode za deset odsto i ustanoviće jedinstvene godišnje cijene kubika, odnosno "izbrisaće" zimske, odnosno ljetnje tarife, saznaju Primorske novine.

Nakon što je u septembru startovao novi cjenovnik usluga, podstaknut otvaranjem postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, zbog čije se izgradnje Opština zadužila 58 miliona eura, uslijedio je bunt građana. 

Do stišavanja strasti došlo je stupanjem na snagu zimskog cjenovnika. U međuvremenu rukovodstvo Opštine i uprava Vodovoda tražili su model kako bi cijene usluga doveli u koliko - toliko realne okvire.

Trenutno cijena kubika vode za domaćinstva u zimskom periodu je1,34, a u ljetnjem 2,09 eura, dok je cijena kubika za privredu i preduzetnike u zimskom periodu 2,69, odnosno 4,19 eura u ljetnjem periodu. Usluge kanalizacije su 50 odsto od cijene kubika vode. Građani i privreda plaćaju i distributivnu naknadu od osam eura po vodomjeru.

Plan je da se cijena dovede na nivo koji je  u Kotoru, odnosno da ona na godišnjem nivou bude okvirno 1.7 za građane a 2.8 za privredu.

 

Budva najskuplja, Šavnik najjeftiniji  

I pored toga Budva će zadržatui lidersku poziciju kao grad koji ima najskuplju vodu u cijeloj Crnoj Gori. Za razliku od metropole turizma, prema uporednim podacima  najjeftiniju vodu u državi plaćaju stanovnici Šavnika, odnosno 0.12 eura po kubiku za domaćinstva, ili pola eura po kubiku za privredu. Na tu cijenu plaća se i 0.1 eura po kubiku za kanalizacione usluge. Voda je jeftina i u Andrijevici, gdje domaćinstva plaćaju 0.14 eura po kubiku, a privreda 0.57 eura, dok su kanalizacione usluge 40 odsto na cijenu kubika.

Iako regionalni vodovod primorskim opštinama isporučuje vodu po cijeni od svega 0.29 eura po kubiku, gradski vodovodi je naplaćuju po višestruko većoj cijeni. Tako cijena vode u Baru za domaćinstva je 0.8 eura po kubiku, za pravna lica, organizacije, udruženja i preduzetnike 1,50, za javne ustanove iz oblasti predškolskog vaspitanja, osnovnog i srednjeg obrazovanja i zdravstvene zaštite 1,15 eura po kubiku, dok se kanalizacione usluge utvrđuju se u visini od 30% od obračunate cijene vode. Naknada za održavanje vodomjere za građane je 0.6 eura dok za ostale duplo skuplja.

U Kotoru cijena vode za domaćinstva sa kanalizacijom je 1,66  eura po kubiku, a za privredu 2,77 eura. U Tivatu cijena vode za domaćinstva je 0,80 eura po kubiku, na šta se dodaje i 30 odsto za kanalizaicone usluge, i plus 7 odsto PDV, dok je cijena za privredu 1,80 eura, a takođe na tu cijenu se dodaje porez i kanalizacione usluge. U Ulcinju cijena vode za domaćinstva u ljetnjem periodu je 0,77 eura po kubiku, odnosno 0.67 eura zimi. Za privredu je cijena kubika vode ljeti 2.52, a zimi 2.18 eura. U Herceg Novom cijena vode za domaćinstva  sa kanalizacijom i PDV je 1,05  eura po kubiku, a privredi 2.16 eura. Slijepim i invalidnim licima faktura se umanjuje za pet kubika mjesečno.

 

Na sjeveru voda najmanji namet građanima

Kada je riječ o sjeveru, cijene vode su drastično niže, pa tako u Beranama cijena vode za domaćinstva je 0.22 eura po kubiku, a za privredu 0,86, dok se kanalizacija naplaćuje 50 odsto na cijenu kubika. U Bijelom polju cijena vode za domaćinstva je 0,36  eura po kubiku, a privredu 1,26 eura, kanalizacija je 50 odsto na cijenu kubika, dok je naknada za održavanje vodomjera za domaćinstva dva kubika, a za privredu četiri kubika.

Na Žabljaku cijena vode za domaćinstva je 0,38 euta po kubiku, za privredu 1,56  eura, dok  cijena vode za pravna lica koja nemaju ugrađen vodomjer je 0,78 po kubiku. Cijene su slične i u Kolšinu, gdje se kubik za domaćinstva naplaćuje 0,49, a za privredu 1.47 eura. Cijena kanalizacije za domaćinstvaje 0,25  eura po kubiku, a za privredu 0,74. U Mojkovicu cijena vode za domaćinstva je 0,35 eura po kubiku, a privredu 1,25. U te cijene se doadaje i PDV od sedam odsto i 50 odsto na kanalizciju. U Nikšiću cijena vode za domaćinstva je 0,355 eura po kubiku, na šta se dodaje i 0,177 eura za kanalizaciju i sedam odsto PDV. Za privredu je kubik 1,188 eura, a kanalizacija 0,594. Kada je riječ o Plavu cijene su izuzetno povoljne, pa tako domaćinstva plaćaju 0.2 eura po kubiku, a privreda 0.5 eura. U Pljevljima cijena kubika vode sa kanlizacionom uslugom je 0,39, a privreda 1,15 eura. U Plužinama kubik za domaćinstva je 0,24, za privredu je 0,67 eura, dok se kanalizacione usluge naplaćuju 70 odsto na cijenu kubika.

U Rožajama cijena kubika vode sa kanalizaiconim uslugama je 0,30, za privredu 1,115, dok za pravna lica koja se finasiraju iz budžeta 1,54 eura.

 

Podgorica na primorskim cijenama

Kada je rirječ o centralnoj Crnoj Gori, cijene „naginju” primorskim, pa tako  u Podgorici cijena kubika vode za domaćinstva je 0,405, a kanalizacija 0,202 eura po kubiku. Za privredu kubik vode je 1,330 eura, a kanalizacija 0,665 eura. Cijena vode za predškolske, školske, zdravstvene ustanove je 1,146  eura po kubiku, a kanalizacije 0,573. Na Cetinju cijena vode za domaćinstva sa kanalizacijom i PDV je 0,78  eura po kubiku, dok za privredu 3,17 eura. Cijena vode za domaćinstva u prijestonici koja nemaju kanalizaciju je 0,60 eura po kubiku, a za privredu koja nemaju kanalizaciju je 2,44 eura po kubiku. U Danilovgradu cijena kubika vode za domaćinstva je 0,48  eura, na šta se dodaje PDV od sedam odsto, dok je za privredu 1 euro po kubiku i dodaje se PDV. Naknada za održavanje vodomjera je jedan euro bez uračunatog PDV od sedam odsto, dok se slijepim licima faktura umanjuje za 50 odsto mjesečnog računa.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti