Nakon što su uveli red na gradskim šetalištima duž rivjere, gdje više nema ni jednog nelegalnog prodavca, Komunalna policija kreće u žestoku akciju sređivanja haosa u taksi prevozu i suzbijanju buke.
To je juče najavio načelnik Komunalne policije budve Slavko Đukanović, ipak, zadovoljan dosadašnjim rezultatima svoga tima, koji u tri smjene svakodnevno vrši kontrole u metropoli turizma.
„ Divlju prodaju, koja je zaista minulih godina bila veliki problem suzbili smo do kraja. Uspjeli smo da svi vlansici privremenih objekata imaju odobrenja o lokaciji. “Napravljen je odličan rezultat, jer se od naplate izdavanja u zakup lokacija u opštinsku kasu slilo 1.1 milion eura, upola više nego lani“ naveo je Đukanović na konferenciji za novinare, i dodao da je tako zaustavaljena i gradnja na cijelom području budve, odnosno poštuje se odluka o zabrani izvođenja građevinskih radova.
On je kazao da će biti intezivirane kontrole u taksi prevozu , što je , kako je naveo , značajan problem.
„ Poznato je da je Opština bila raspisala tender za dodjelu taksi mjesta na stajalištima, ali još cijeli postupak nije okončan. To nam predstavlja ogroman problem, jer je jako teško sa jednim saobraćajnim inspektorom, koga imamo u službi iskontrolisati sva taksi vozila, jer ne znamo koje taksi udruženje i pojedinac zauzima koje stajalište. Zato je jako teško izvršiti kontrolu, jer svako može koristiti svako stajalište. To nam je zato jedan segment na koji ćemo se posebno skoncentrisati , daćemo gro snaga kako bi se preorjentisali na rješavanje problema u taksi prevozu“, najavio je Đukanović, navodeći da u gradu ima 405 legalnih taksi vozila te još na taj broj trećina više divljih.
Prema njegovim riječima u saradnji sa Policijom i Upravom za inspekcijske poslove, prvi cilj biće suzbijanje „ divljih taksista“, koji nemaju licencu.
Đukanović kaže da treba svi da budu realni i da se ništa preko noći ne može riješiti, ali da Komunalna policija istrajava u suzbijanju svih onih problema koji su godinama unazad remetili odvijanja turističke sezone.
I na rješevanje problema buke, kako dodaje , u narednim danima biće cijela služba skoncentrisana.
„ Obavio sam sastanak sa ugostiteljima u Starom gradu i tu smo postigli napredak, jer nemamo naročitih prijava od strane MZ „ Stari grad“. Ostaje problem na šetalištu, i mi ćemo u narednom periodu pojačati kontrole tih otvornih šankova. Angažovaćemo i Instutut za javno zdravlje, koja će mjeriti jačinu buke. Imamo problem da komunalna buka, koja je na šetalištu, od žamora ljudi, je veća od zakonom dozvoljene.
Stručnim mjerenjem, tačno ćemo znati koji je izvor, buke, i time i sankcionisati onoga ko se ne pridržava zakonskih normi“, najavio je Đukanović, a kao glavne izvore označio šest otvorenih šankova na šetalištu, gdje je i dalje velika buka.
Đukanović je kazao da je kod bišve Kamionske pjace određen prostor gdje se odlaže oduzeta roba, te da će uskoro biti određena još jedna lokalcija za smještaj kabastije robe. V.L.
Pljušte kazne
Glavni komunalni inspektor Slavko Oroz je naveo da su za proteklih pola godina
Komunalna policija izvršila ukupno 1.078 inspekcijskih pregleda.
„ U ovom periodu izrekli smo 91 novčanu kaznu u ukupnom iznosu 17.250 eura. Najviše kazni je izrečeno iz oblasti komunalne djelatnosti , njih 67, od kojih se polovina odnosi na privremene objekte. Iz oblasti saobraćaja bilo je ukupno 15 kazni. Naplata kazni je 70 odsto, a najtaže ja naplatiti kod fizičkih lica koja su nezaposlena. Pokrenuli smo postupke prinudne naplate pred sudom. Ovih dana imamo pomaka da ljudi koji su dugovali za kazne, plaćaju. Tokom pola godine, otvorili smo i riješili 556 raznih predmeta , iz različitih oblasti. Smanjen je broj naših zahtjeva za vođenje prekršajnih postupaka, zbog primjene novih zakonskih rješenja “, istakao je Oroz.