Biće to za njih, prije svega, veliko olakšanje jer će imati ujedinjen izlazak na tržište, jedno mjesto za prijavu i odjavu gostiju, pa čak i zajedničku službu za čišćenje. Razni oblici udruživanja na Jadranu već postoje, ali difuzni hoteli nešto su sasvim novo. Kriterijumi su visoki, pa se tako neće moći dogoditi da jedna soba u ulici ima dvije, a druga četiri zvjezdice. Značiće to onda i neophodno podizanje kvaliteta.
Osnovna ideja je da difuzni hoteli trebaju ojačati privatni smještaj. Prosječna popunjenost zasad iznosi 50 dana u sezoni. Cilj je podignuti je na najmanje 90 dana. Prednosti ovakvog odmora su brojne.
Hrvatski turizam raspolaže s 935 hiljada ležajeva. Od toga je čak 450 hiljada u privatnom smještaju. Prije udruživanja, potrebno je riješiti zahtjevan zadatak ujednačenja ponude. Zapravo, obići sve te male iznajmljivače i nekako ujednačiti.
Da bi što uspješnije povezali sve sobe u jednoj ulici, vlasnici priželjkuju modernizaciju. 'POS aparate za plaćanje turista koji dolaze, žele platiti kreditnom karticom ili nam možda ministarstvo i turistička zajednica može pomoći da sredimo te naše zgrade', kaže jedna od iznajmljivačica.
Ja mogu da zamislim crnogorske stare gradove organizovane u cjeline, kao atrakcija i kao funkcionalne cjeline. Naravno da to zahtjeva sugestiju od strane mjesnih zajednica i poslije obezbjeđivanje projekta od strane opština, ali je izvodljivo.
Izvor dnevnik.hr