Mještani budvanskog naselja Bijeli do, koje se nalazi u podnožju brda Topliš, njih više od stotinu potpisnika peticije, predali su juče gradonačelniku Lazaru Rađenoviću, potpredsjedniku Opštine Ljubu Filipoviću, zahtjev da se odmah zaustavi deponovanje zemlje i ostalog građevinskog otpada na nelegalnoj deponiji na vrhu Topliša.
Problem nelegalnog deponovanja otpada na nelegalnu deponiju na vrhu brda, odmah iznad budućeg Akva parka i diskoteke “Top Hill”, kulminirao je proteklih mjesec dana, od kada, zbog popravke puta u Markovićima, kamioni sa zemljom i ostalim otpadom, umjesto da istovaraju otpad na jedinoj legalnoj deponiji na Brajićima, to svakodnevno čine na Topliš.
Imajući u vidu da su mještani naselja Bijeli do, direktno pogođeni, jer se stotinjak kuća nalaze stotinjak metara ispod deponije, u dva navrata su protestovali, te spriječili istovar kamiona, kojih je dnevno bilo i na desetine.
“Tražimo hitnozatvaranje divlje deponije, postavljanje fizičkih barijera koje bi onemogućile prolaz kamionima koji odlažu otpad na ovoj deponiji.Donošenje rješenja, odnosno odluke o trajnom zatvaranju navedene deponije na brdu Topliš kako se ne bi desilo da ista bude ponovo otvorena za nesmetano i nekotrolisano odlaganje otpada.Zahtijevamo da se odmah krene sa sanacijom do sada učinjene štete zbog negativnih uticaja po zdravlje ljudi i životnu sredinu. Kao prvi korak tražimo da se uradi “procjena rizika” po pitanju erozije zemljišta kao i obezbjeđivanje deponije od eventualne pojave klizišta na ovoj lokaciji.Takođe, tražimo da se odmah pristupi čišćenju taložnika na početku potoka, kod imanja porodice Duletić, kao i da njihovo čišćenje u narednom periodu bude redovno. Smatramo da je neophodna izgradnja novih taložnika zbog velike količine odloženog materijala na navedenoj lokaciji pa iz tog razloga zahtijevamo da se pristupi izradi projekta i njegovoj realizaciji“, navode mještani u ultimativnim zahtjevima, koji je predat opštinskim čelnicima.
Načelnik Komunalne policije Slavko Đukanović kazao je da problem deponovanja otpada na Toplišu traje duži niz godina.
„Građani Bijelog dola su sa pravom prijavili taj problem i reagovali, bili su kod mene na razgovor. Oni se boje da će uslijed obilnih kiša taj šut i građevinski materijal koji postoji na deponiji doći do njihovih kuća u Bijelom dolu. U proteklih godinu i po dana pratimo situaciju na Toplišu, jer ima onih investitora koji pokušavaju da tamo odlažu otpad. U prethodnom periodu sankcionisali smo tri pravna i jedno fizičko lice zbog odlaganja građevinskog materijala tamo. Ranije nije bilo deponovanja otpada, tek u zadnjih mjesec kada je otvoreno nekoliko novih gradilišta u Budvi. Počeli su radovi na izgradnji trafostanice u Lastvi Grbaljskoj i vjerovatno je postojao neki zahtjev da se zemlja odatle deponuje na Toplišu. Mi smo zabranili deponovanje i sankcionisali pravno lice koje je to deponovalo”, kazao je Đukanović.
Klizište stavilo rampu na deponiju na Brajićima
Načelnik komunalne policije kazao je da trenutno investitori na području Budve nemaju gdje da deponiju zemlju i drugi građevinski otpad sa svojih gradilišta.
“Zabranili smo deponovanje na Toplišu, ali se javio problem jer je jedina deponija za to na Brajićima, a policija ne dozvoljava da kamioni prolaze preko Markovića zbog klizišta. Sada je problem što investitori nemaju gdje da deponuju materijal. Ljude sankcionišemo za deponovanje, a oni nemaju gdje da deponuju. Imali smo sastanak na nivou opštine i nadam se da ćemo veoma brzo naći rješenje kako bi prevazišli ovaj problem”, kazao je Đukanović.