EFSA povećala prag bezbjednog unosa saharina

Evropska agencija za bezbjednost hrane (EFSA) je u svom naučnom mišljenju (https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/9044) zaključila da je saharin bezbjedan za ljudsku upotrebu, te je povećala prihvatljivi dnevni unos (ADI) sa 5 na 9 mg/kg tjelesne mase dnevno.

Prihvatljivi dnevni unos (ADI) predstavlja količinu neke supstance koja se može bezbjedno unositi svakodnevno tokom čitavog života. Ovaj prag obuhvata saharin i njegove natrijumove, kalcijumove i kalijumove soli (E 954). Prethodni ADI je utvrđen 1995. godine na osnovu studija koje su pokazale povećanu učestalost tumora mokraćne bešike kod pacova. Međutim, danas postoji naučni konsenzus da su ti tumori specifični za mužjake pacova i nemaju značaj za ljude.

Stručnjaci EFSA-e su pregledali sve dostupne podatke i zaključili da saharin ne izaziva oštećenje DNK i da je malo vjerovatno da je njegova upotreba povezana sa rizikom od nastanka raka kod ljudi.

Dodatno, procjena izloženosti potrošača pokazala je da je unos saharina ispod novoutvrđenog ADI praga, što znači da ne postoji zdravstveni rizik.

Šta je saharin?

Saharin se koristi za zaslađivanje hrane i pića već više od 100 godina, a popularnost je stekao kao zamjena za šećer tokom '60-ih i '70-ih godina. Njegove soli (natrijumova, kalcijumova i kalijumova) koriste se jer se bolje rastvaraju u vodi, što olakšava njihovu primjenu u hrani i pićima, a pri tome povećava i stepen zaslađivanja.

Kao i za sve aditive u hrani, proizvodi koji sadrže saharin i njegove soli moraju biti označeni, omogućavajući potrošačima da donesu informisane odluke o izboru hrane.

Ova re-evaluacija dio je šireg napora EFSA-e da revidira bezbjednost svih aditiva koji su odobreni za upotrebu u hrani prije 20. januara 2009. godine, kako to zahtijeva regulativa Evropske unije.

PODIJELI

Tagged under

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti