Ekološka inspekcija u 2024. izvršila 1831 pregled, utvrđeno 708 nepravilnosti

Ekološka inspekcija je u periodu od 1. januara do 31. decembra 2024. godine izvršila ukupno 1831 inspekcijski pregled, od čega 747 redovnih, 581 kontrolni pregled i 503 inspekcije po inicijativi, u cilju osiguravanja poštovanja zakonskih propisa i očuvanja životne sredine.

U izvještajnoj godini utvrđeno je 708 nepravilnosti, a najčešće su se odnosile na obavljanje djelatnosti bez odgovarajućih dozvola i saglasnosti nadležnih organa, na kvalitet tehnoloških voda koji ne odgovara uslovima za ispuštanje u javnu kanalizaciju i prirodni recipijent propisan zakonom, na djelatnosti u zaštićenim prirodnim područjima bez dozvola, držanje zaštićenih vrsta u zatočeništvu bez dozvola ili u neadekvatnim uslovima, na ispuštanje zagađivača u vazduh i vodu koje nije bilo u skladu sa zakonskim normama, nepreduzimanje mjera iz Elaborata o procjeni uticaja na životnu sredinu, upravljanje otpadom na način kojim se stvara negativan uticaj na životnu sredinu, nepostupanje po planovima i programima na koje je data saglasnost od strane nadležnih organa.

Nepravilnosti su se odnosile i na nesprovođenje monitoringa segmenata životne sredine, povećan nivo buke u životnoj sredini, nedostavljanje podataka iz katastra zagađivača nadležnom organu, nevršenje zdravstvenih pregleda profesionalno izloženih lica koja rade u zoni zračenja, nevršenje dozimetrijskih ispitivanja, kontrole radne sredine i mjerenja u cilju sprovođenja programa osiguranja i kontrole kvaliteta za izvore jonizujućeg zračenja, neposjedovanje rješenja o ispunjenosti propisanih uslova za korišćenje izvora jonizujućeg zračenja, neadekvatno skladištenje hemikalija, promet hemikalija bez dozvole nadležnog organa, nedostavljanje obavještenja o seveso postrojenjima, mjerenje nivoa nejonizujućeg zračenja.

U cilju otklanjanja utvrđenih nepravilnosti, inspektori su izrekli mjere ukazivanja 156 puta i donijeli 418 rješenja, od kojih je 372 o otklanjanju nepravilnosti, a 46 je o zabrani obavljanja djelatnosti, odnosno o izvođenju radova i rješenja o pečaćenju.

U izvještajnom periodu, donijeto je 38 rješenja koja se odnose na izricanje novčanih kazni zbog neizvršenja rješenja (u ukupnom iznosu od 50.900 eura).

Napisano je 10 prekršajnih naloga i naplaćeno 8090 eura. Podnijeto je 60 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, kao i 17 krivičnih prijava.

Podnijeto je 18 žalbi na rješenja ekoloških inspektora, od kojih je 6 usvojeno, 4 su odbijene, u 2 predmeta su žalbe preuranjene, dok u 6 predmeta još nema odluke drugostepenog organa.

PODIJELI

Tagged under

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti