Etički kodeks za turizam sa naglaskom na Budvu

Svjedoci smo prethodnih godina koliko pohvala, toliko i kritika na račun ugostiteljstva i samog turizma u Budvi tokom ljetnje sezone. Da bi se spriječila zloupotreba i popravio utisak gostiju o budvanskoj rivijeri, pod pokroviteljstvom Svjetske turističke organizacije danas je upriličena ceremonija potpisivanja Globalnog etičkog kodeksa za turizam.

Hotelska grupa Budvanska rivijera jedna je od tri kompanije iz Crne Gore koja je potpisnik Sporazuma.

Ova jedinstvena Povelja, podržana od strane Ujedinjenih nacija, ustanovljena je još 1999. godine od strane Generalne skupštine Svjetske turističke organizacije i ima 440 potpisnika iz 53 zemlje.

“Potpisivanje Sporazuma za Hotelsku grupu predstavlja još jednu potvrdu opredijeljenosti za razvoj i napredak ka odgovornom i održivom turizmu, što i jesu osnovni elementi ove Povelje. Hotelska grupa koja je prepoznata kao društveno odgovorna kompanija, potpisivanjem ovog dokumenta usvaja nove smjernice iz sfera ekonomskog, socijalnog, kulturnog i ekološkog miljea,  sa ciljem da se pomogne povećanje benefita turizma, a sa druge strane da se umanje eventualni negativni uticaji”, navodi se u saopštenju Hotelske grupe Budvanska rivijera.

 Kako se navodi, kodeks promoviše unaprjeđenje svih činilaca turizma - toleranciju u najširem smislu,  visoko uvažavanje turista i njihovih potreba, ravnopravnost polova i ljudska prava.

Sporazumom su obuhvaćene aktivnosti na očuvanju prirodnih resursa i okoline sa ciljem da se prirodno bogatstvo zaštiti od negativnih uticaja.

“U Povelji je istaknuta prednost saradnje sa organima lokalne uprave, uz naročito uvažavanje potencijala lokalne radne snage i njeno angažovanje u skladu sa potrebama preduzeća i tržišta. Sve ovo je velikim dijelom već integrisano u model poslovanja Hotelske grupe, kao i očuvanje i njegovanje tradicije i lokalne kulturne baštine, što svakako jeste dio odgovorne i održive strategije u radu kompanije. Ono što je intencija Crne Gore kao turističke destinacije i Hotelske grupe kao jedne od najvećih turističkih kompanija na ovim prostorima - od otvaranja novih mogućnosti na polju razvoja svih elemenata turističke ponude, do valorizacije postojećih resursa,
pronašlo je svoje utemeljenje kroz ovaj referentni okvir za odgovoran i održivi turizam”, zaključuje se u saopštenju.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti