Gdje je najsporiji internet na svijetu?

Turkmenistan je rangiran kao zemlja s najsporijim internetom na svijetu – korisnicima je za preuzimanje filma potreban gotovo cijeli dan.

Cable.co.uk je u izvještaju o brzini širokopojasnog pristupa internetu širom svijeta u 2021. naveo da je Turkmenistan, s brzinom interneta od 0,50 megabita u sekundi (Mbps), najsporiji od sve 224 zemlje obuhvaćene istraživanjem.

Za preuzimanje pet gigabajta trebalo je nešto više od 22 sata i 34 minuta.

Ovaj podatak izolovanu državu u Centralnoj Aziji stavlja čak i iza ratom razorenih zemalja kao što su Jemen, Južni Sudan, Somalija i Avganistan u pogledu brzine interneta, pokazalo je istraživanje.

Turkmenistanski predednik Gurbanguli Berdmuhamedov vladao je svojom zemljom čeličnom pesnicom, s malo tolerancije za neslaganja, dok ju je zatvorio za spoljni svijet usred ekonomske krize koja je mnoge njene građane gurnula u siromaštvo.

Tvrdolinijaška vlada u Ašgabatu pojačala je kontrolu nad pristupom informacijama poslednjih godina u pokušaju da obuzda poruku koja dolazi iz Turkmenistana o poteškoćama ljudi, istovremeno blokirajući sve informacije koje dolaze iz inostranstva koje su kritički osvrnute prema turkmenistaskoj vladi.

Od 11 bivših sovjetskih republika koje su članice Zajednice nezavisnih država (CIS), rezultati istraživanja pokazali su da je Internet najbrži u Rusiji (35,73 Mbps, 66. mjesto), Ukrajini (25,26 Mbps, 77. mjesto) i Bjelorusiji (19,86 Mbps, 92. mjesto).

Nekoliko drugih bivših sovjetskih republika u Centralnoj Aziji loše je prošlo u istraživanju, s Kazahstanom (5,83 Mbps, 173. mjesto) i Tadžikistanom (1,82 Mbps, 211. mjesto) pri dnu liste.

Tri druge bivše sovjetske republike – Estonija, Letonija i Litvanija, koje su sve sada članice Evropske unije (EU) i NATO-a – rangirane su među 40 najboljih zemalja.

Estonija je predvodila baltički trio s prosječnom brzinom interneta od 84,72 Mbps – 22. mjesto na svijetu.

Letonija je zauzela 33. mjesto sa brzinom od 63,28 Mbps, dok je Litvanija, s brzinom od 56,17 Mbps, bila na 37. mestu.

U istočnoj Evropi, tri zemlje s najvećom prosječnom brzinom interneta bile su Mađarska (104,07 Mbps, 10.), Rumunija (67,40 Mbps, 29.) i Slovenija (67,20 Mbps, 30.).

Najsporije tri bile su balkanske zemlje Sjeverna Makedonija (15,38 Mbps, 107.), Albanija (19,36 Mbps, 96.) i Kosovo (22,21 Mbps, 81.).

Cable.co.uk je rekao da je lista izvedena iz više od 1,1 milijarde testova brzine provedenih u 12 mjeseci do 30. jula.

“Iako zemlje koje se nalaze na dnu liste i dalje pate od ekstremno loših brzina, brojke za 2021. pokazuju da se situacija poboljšava”, navodi se.

 

Izvor: b92

PODIJELI

Tagged under

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti