Građani blokirali ulaz u luku uz povike "Lopovi"

Kao što je i najavljeno mještani Budve su blokirali ulaz u luku na sat vremena, uvezavši svoje čamce i brodove konopcima i na taj način spriječivši bilo kakav ulaz ili izlaz.

"Kap koja je prelila čašu i mještani se odlučili na protest su visoke cijene vezova, koje su enormne. Moja porodica je konkretno prošle godine platil zakup u marini za barku 800 eura. Nema te investicije koja to može opravdati. Zakupi u zavisnosti od metraže plovila idu i do 3.500 eura, međutim ono što ljudi koji protestuju vide je sistemska prenamjena luke u nešto što kasnije treba da bude marina i iz čega treba da nestanu građani", kazala je Božena Jelušić.

 

"I taj način života treba sačuvati, jer je grad upravo privlačan svima, što je u njega ugrađeno dva i po milenijuma načina života i načina mediteranskog bivstvovanja. Ovkvim načinom i nenalaženjem mjesta susreta, interesa grada i građana sa potencijalnim investitorima ili koncesionarima se čini medveđa usluga, i turizmu i održivom razvoju Crne Gore. Budva kada je već gotovo cio njen prostor potrošen, prelazi na uzurpciju mora. Tako da ovi građanski protesti ukazuju i Kotornima šta njih čeka, s obzirom na prilično jezive prognoze koje se tamo pripremaju vezano za iseljavanje pijace, i možda potencijalno skidanje Kotora sa liste svjetske baštine”

 

"Nama su barke i more tradicija, to nije luksuz. Kome je luksuz, neka ga naplaćuje. Mi smo se kao generacija podigli u ovoj luci, naši đedovi su se prehranili od mora i barki, i stvarno nije u redu da budu ovolike cijene. Tu luku su pravili upravo naši djedovi i sada je nama pristup visokim cijenama onemogućen", kazao je Mijo Čučka, koji je naveo i da je godišnji zakup za njegovu barku 560 eura.

 

Pravni zastupnik mještana, advokat Dimitrije Dapčević je izjavio "Zakupac je taj koji diktira cijene veza, ali imate i mještane kojima ta cijena prevazilazi vrijednost plovila koje koristi. Pošto JP "Morsko dobro" kao preduzeće koje zaključuje ugovor u ime Vlade Crne Gore sa korisnikom luke, ono treba da utvrdi i maksimalne cijene usluga na godišnjem nivou. Obratio sam se pisanim putem i očekujem iz "Morskog dobra" odogovor i u zavisnosti od toga vidjećemo kakvi će dalji biti koraci. Ako sve to bude u skladu sa zakonom, preostaju nam pregovori sa zakupcem, kako bi se postigao neki dogovor na obostrano zadovoljstvo“

 

Saopštenje Strateksa, zakupca, možete pogledate u odvojenoj vijesti:

Protest protiv skuplje cijene vezova barki, Stratex obećava izgradnju moderne marine

PODIJELI

Tagged under

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti