Hitno sprovođenje fitosanitarnih mjera radi suzbijanja leptiraste vaši

Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove poziva proizvođače citrusa na primorju, da hitno sprovedu fitosanitarne mjere u cilju uništavanja i sprečavanja širenja leptiraste vaši – Aleurocanthus spiniferus.

Leptirasta vaš - Aleurocanthus spiniferus na citrusima – simptomi napada na naličju lista i čađavica na plodu

Na citrusima na kojima se uoči prisustvo ovog štetnog organizma potrebno je:

- hitno orezati napadnute djelove i izvršiti spaljivanje na mjestu nalaza štetnog organizma;

- izvršiti hitno hemijsko tretiranje preparatima na bazi mineralnih ulja;

- obavljati vizuelne preglede u cilju što ranijeg utvrđivanja prisustva.

Preporučuje se odsjecanje i spaljivanje grančice ili, po potrebi, grane na čijim se listovima uočava jak napad (velika brojnost populacije), kao i suve, polusuve i ispucale grane i grančice, koje mogu biti posledica ranijih napada, a koje su djelimično ili u potpunosti ostale bez lisne mase. Takođe posebno je važno pobrati i uništititi sve neobrane ili zaostale plodove. Veće rane nastale orezivanjem treba premazati kalemarskim voskom.

Nakon orezivanja, dodatno izvršiti i hemijsko tretiranje orezane biljke uz primjenu drugih agrotehničkih mjera u cilju bržeg oporavka (đubrenje i slično).

"Hemijsko tretiranje se preporučuje kako u zasadima citrusa tako i na drugim biljkama domaćinima: ruža, bršljan, vatreni trn – Pyracantha coccinea, djevojačka loza- Partenocissus quinaquefolia, vinova loza, nar, lovor, glicinija, japanska mušmula.U Crnoj Gori prisustvo leptiraste vaši (A. Spiniferus) do sada je utvrđeno na području Bokokotorskog zaliva (prvo u Đenovićima, zatim Herceg Novom, Kumboru, Baošićima, Perastu i Tivtu), Budve (Lastva Grbaljska, Komoševina) i Bara (Šušanj).Pozivamo sve držaoce citrusa i osjetljivog bilja da izvršavaju sve propisane mjere"navode u Upravi za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti