Objavljen spisak zainteresovanih za privatizaciju milionski vrijedne imovine Epsturs-a u Budvi i Srbiji

Za kupovinu jedne od najtraktivnijh lokacija u Budvi, zemljišnog kompleksa od 25 hiljada kvadrata, na samom ulazu u Budvu uz Slovensku plažu, ispod rta Zavala, gdje se nalazi oronuli hotel „Park“, oko je bacilo 10 domaćih biznismena i kompanija iz Srbije i Velike Britanije.

 

Na spisku zainteresovanih, koji su na adresu Agencije za privatizaciju Srbije, dostavili pisma o namjerama da privatizuju beogradsko preduzeće “Epsturs”, je i Budvanin Saša Milić rođeni brat lidera Socijalistične narodne partije Crne Gore Srđana Milića, tu je agencija za prodaju nekretnina “Perjanik” iz Budve, kompanija “Lus investments”, koja gazduje budvanskim Zavodom za izgradnju, njemačka EES grupa, ali svojih prava ne žele da se odrekne ni Sindikat radnika Elektroprivrede Srbije, koji su decenijama unazad ljetovali u  Budvi.

 

Naime, Agencija za privatizaciju Srbije oglasila je još 15. avgusta prodaju 502 državnih preduzeća, a pisma zainteresovanih investitora dostavljana su do 15. septembra. Među državnim kompanijama našla se i “Epsturs”, a tek prije deset dana u srpskim medijima objavaljen je detaljan spisak svih 1.600 zainteresovanih investitora za kupovinu.

 

Preduzeće “Epsturs”, osnovano je 1992. čija je osnovna djelatnost bila organizacija odmora i rekreacije radnika i ugostiteljstvo i turizam za potrebe Elektroprivrede Srbije.

 

Onaj koji postane vlasnik, domoći će se ne samo atraktivne imovine u Budvi, nego i turističkih kompleksa širom Srbije, kao i poslovnica.

 

Naime, preduzeće gazduje turističkim centrom u “Budvi”, sa ukupno 900 kreveta i objedinjuje hotel “Park” izgrađen prije šest decenija, koji ima 300 ležaja kategorisan sa svega dvije zvijezde. Takođe, “Epsturs” je vlasnik i kompleksa od 16 kamenih, trospratnih vila, izgrađenih na zemljišnom kompleksu od 15.000 kvadrata u naselju Potkošljun, svega stotinjak metara udaljenom od hotela “Park”. Kompleks vila raspolaže aparthotelom - vila Park, aparthotelom - vila EDB. Osim u crnogorskoj metropoli turizma, Epsturs je vlasnik i turističkog centra “Stara planina” na Staroj planini, između Knjaževca i Pirota, u čijem sastavu posluje hotel “Babin Zub” sa 60 kreveta i ima u ponudi turističko mjesto Perućac kraj Bajine Bašte, sa hotelom “Jezero” sa 75 kreveta i apartmansko naselje “Jezero” sa 10 planinskih kuća. U okviru preduzeća “Epsturs” svoju djelatnost obavljaju turističke agencije u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kladovu i poslovnice u Požarevcu, i Surdulici. Vrijednost kompletne imovine procjenjuje se na više desetina miliona eura.

 

 

Milić je juče “Vijestima” potvrdio da je dostavio pismo da je zainteresovan za privatizaciju jednog od objekata koji “Epsturs” ima u Budvi. Imajući u vidu da u javnom pozivu nije bilo riječi o vrijednosti imovine, odnosno nije se tražilo da se ponudi cijena za kupovinu, to je i jedan od razloga, što je kako je Milić pojasnio, što se obratio, kako bi vidio kakvi su uslovi.

 

Na spisku zainteresovanih je i budvanska Agencija za nekretnine “Perjanik” čiji su zastupnici i osnivači, nekadašnji pripadnici Specijalnih antiterorističkih jedinica SAJ Zoran Mugoša i Rajko Medenica. Mugoša i Medenica, javnosti su postali poznati početkom maja, kada je odjeljenje specijalnog tužilaštva za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, ih saslušalo, u vezi provjere poslovne dokumentacije oko preprodaje pojedinih atraktivnih lokacija u Budvi. Agencija “Perjanik” bila je jedna od vodećih u vrijeme kuprodajne groznice. Inače, u vlasništvu Medenice, nalazi se i vrijedan zemljišni kompleks na ulazu u Budvu, od pet hektara, praktično preko puta hotela “Park”.

Interesantno je to da se Mugoša sporio pred Privrednim sudom sa firmom "Good Location Properties", koju je osnovala istoimena firma sa Floride, a sa kojom je suvlasnik 53.261 kvadrata zemlje na lokalitetu Velja ploča, na periferiji Budve.

 

Ova firma je povezivana sa Oliverom Ilinčić, nekadašnjom savjetnicom predsjednika državne zajednice Srbije i Crne Gore Svetozara Marovića, i direktorkom u firmi “Futura plus” Stanka Subotića Caneta, čije se ime takođe povezuje i sa beogradskom firmom “Luss investment”, koja je takođe dostavila pismo da je zainteresoavana za kupovinu “Epstursa”.

 

Inače, beogradsku firmu “Luss investment” osnovao je istoimeni britanski fond, koji je vlasnik 56 odsto akcija u budvanskom Zavodu za izgradnju, firmi koja se nekada bavila izradom planske dokumentacije, a koja sada u vlasništvu ima jednospratnu zgradu pored Skupštine opštine Budva.

 

Pismo da želi da preuzmu “Epsturs” dostavila je i njemačka EES grupa iz Hamburga. Interesantno je i to da je ova njemačka kompanija dostavila i ponude da privatizuje najatraktivnije srpske banje- Institut za lečenje i rehabilitaciju Niška banja, Matarušku i Bogutovačku banju, zatim za Specijalnu bolnicu Vranjska Banja, Specijalnu bolnicu Zlatar, Specijalnu bolnicu "Sokobanja", te Specijalnu bolnicu Ribarska banja, kao i za specijalne bolnice za rehabilitaciju - Merkur u Vrnjačkoj banji, Koviljači i Niškoj banji, kao i za specijalnu bolnicu u Banji Koviljači.

 

Za kupovinu nekretnijna „Epstursa“ zainteresovani su i ruski biznismen Aleksandr Stankovski, advokatska kancelarija Radoje P. Aleksić iz Beograda, beogradska kompanija „Omnipromet“, kao i Sindikat radnika Elektropprivrede Srbije.


Ponudu da je više nego spreman da preuzme “Epsturs” dostavio je Miloš Paunović student ekonomije iz Kovinina, koji je ima samo 20 godina. Paunović je, kako prenose srpski mediji, Agenciji za privatizaciju pisao da je zainteresovan za kupovinu ukupno 92 preduzeća. Paunović kupio bi čak i Rudarsko-topioničarski basen „Bor” i “Galeniku”.

Zbunjuje i broj zahtjeva koje je uputila firma “Gama system”, koja je takođe zainteresovana za kupvinu “Epstursa”. “Gama system” je zainteresovan za 95 firmi iz raznih oblasti, iako joj je račun u blokadi.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti