Izložba Digitalna memorija Budve otvara programe proslave Dana opštine Budva u Narodnoj biblioteci Budve

Program obilježavanja Dana opštine Budva u organizaciji Narodne biblioteke Budve počeće u srijedu, 20. novembra otvaranjem izložbe Digitalna memorija Budve autora Đorđa V. Gregovića u holu Akademije znanja u 18 časova. Izložbu će otvoriti Merin Smailagić, stručni konsultant izložbe, a govoriće i autor Đorđe Gregović.

U Predgovoru kataloga koji prati izložbu Digitalna memorija Budve, autor, između ostalog, zapisuje sljedeće: „Pojava fotografije stara je skoro dva vijeka. U zimu 1839. godine nastala je prva slika stvarnosti koju nije nacrtala ljudska ruka, već je to bio eksperiment „slikanja pomoću svjetlosti“. Taj fantastičan događaj učinio je da se ljudsko poimanje vremena i prostora izmijeni. Takođe, kroz „zaleđene trenutke“ uhvaćene na fotografiji počeo je da se mijenja odnos čovjeka prema okruženju i njegova perspektiva (prošlo, sadašnje, buduće)…

Sa tim delikatnim saznanjem u haotičnoj brzini našeg vremena, jedno istraživanje kroz beskrajni svijet fotografskog nasljeđa vodi nas do najopštijih mjesta lične i zajedničke istorije. Kroz fotografije saznajemo dragocjene stvari o društvenom statusu, o slobodi, politici, tradiciji i običajima, razvitku i igri. I ako se samo za trenutak zagledamo u neku od fotografija – vidjećemo drugačiji i raznobojan svijet. To je naše pamćenje.

Narodna biblioteka Budve prvom izložbom fotografija iz projekta DIGITALNA

MEMORIJA BUDVE, sakupljenih iz porodičnih i drugih arhiva na prostoru opštine – pokreće pitanje važnosti vizuelnog sjećanja u današnjem kontekstu življenja. To sjećanje se lako može iščitatavati kao korektivni faktor na savremene teme i društvenu dinamiku. Takođe, sjećanje nas upozorava na vrijednost učinjenog ili na domete naših ostvarenja. Ali može biti i dimenzija našeg estetskog pogleda na život i traganje za lijepim da bi se nešto sačuvalo od zaborava. Jer fotografija je način da se pronađe ljepota u malim stvarima – u trku, biciklu, kiši, balonima ili staroj prodavnici igračaka.“

Postavka će u holu trajati u narednom periodu, tako da će svi zainteresovani moći da je pogledaju.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti