Nataša Kovačević iz Green homa pozvala je Vladu Crne Gore da poništi javni tender i omogući demokratski proces gdje će se građani na referendumu izjasniti.
„Ne želimo da vidimo da se uništava naša životna sredina, naše ribarstvo, naša turizma . Ne želimo da se uništi ideja ekološke Crne Gore, da nam se uskrati ustavom zagarantovano pravo na zdravu okolinu. Linija istraživanja podrazumijeva da se ona nalazi na nekih tri kilometra, čak i manju udaljenost od obale. U hrvatskoj je šest kilometara, a ponegdje i deset od obale. Možete da zamislite kako će to uticati na naš turizam, na naš slogan „ divlje ljepote“ koji smo godinama razvijali. Možete zamisliti turistu koji prolazi našom rivom i ne vidi više auzurnu boju mora. Da li mislite da naftne platforme udaljene tri kilometra od obale se zaista neće vidjeti. Ne želimo da vidimo takav scenario“, poručila je Kovačević.
Luka Tomac iz zagrebačlke NVO Zelena akcije“ ispred koalicije SOS za Jadran, kazao je da je cilj da cijeli Jadran bude bez naftnih platformi.
„Došli smo da pružimo podršku kolegama iz Crne Gore. Jadran jedan i bitka za Jadran treba da bude jedna i zajednička.“, kazao je Tomac.
Navodeći da daju puno podršku NVO koje se bore za zaustavljanje projekta istraživanja nafte i gasa u crnogorskom i cijelom jadranskom podmorju Ines Mrdović iz MANS-a je optužila je Ministarstvo ekonomije da projekat sprovodi potpuno netraspratnetno i krijući elementarne informacije.
„ Ovo je uvod u uništenje crnogorskog mora, resusra koji je ostao još uvijek nedevastiran. Ovo je opasna avantura Vlade Crne Gore koju treba odmah zaustaviti“, kazala je Mrdović.
Vrdoljak: Ovakve proteste finansiraju uvozni lobiji
Hrvatski ministar ekonomije Ivan Vrdoljak smatra da ovakve i slične proteste forsiraju uvozni lobiji nafte.
„Mi treba da raspišemo referendum da li želimo uvozne tankere nafte njih četiri hiljade koji nam prljaju naš jadran, sa prljavom skupom uvoznom naftom koju plaćaju naši građani i industrija. Ajmo napraviti refenrendum da li trebamo te tankere ili da ih zaustavimo da prljaju Jadran, a sa svojom kontrolisanom proizvodnjom nadomjestimo to i dobijemo jeftinije energente. Možda trebamo raspisati referendume, da li želimo jeftiniju energiju, ili jeftinije mjesečen račune, a ne plaćati skuplje uvozno. Za te referendume ima smisla raspisati,. Za uvozne lobije, koji će forsirati referendume da bi zaštitili isključivo svoje vlastite interese, to je referendum uvoznog lobija. Zato sam protiv i naravno to se u Hrvatskoj neće dogoditi“ kazao je Vrdoljak.
On je kazao da jedino mjesto gdje se u Hrvatskoj eksploatiše nafta i gas je pored Istre, pored najveće i najbolje turističke regije.
On je kazao da se već četiri pune decenije eksplotiše Jadran, posebno sa italijanske strane, gdje postoji 130 bušotina za eksplotaciju nafte i plina.
Ministar ekonomije Crne Gore Vladimir Kavarić kazao je da je cijeli proces transparentan
On je zapiatao da li postoji zemlje u svijetu koja se svjesno odruiče ovakvih energetskih resursa.
„To nijesu uradile ni mnogo bogatije zemlje i bogatije ekonomije, nego što je crnogorska. Pogotovo je besmisleno o tome razgovarati u Crnoj Gori u situaciji , kada se čitav Jadran bavi ovim procesima. U Jadranu postoji više od stotinu eksplotacionih bušotina i više od hiljadu bušotine koje su urađene u svrhu istraživanja. Tako da razgovarati , o tome da li ovaj proces u Crnoj Gori treba ili ne treba voditi, je potpuno besmisleno. Naravno da ćemo obezbijediti maksimalni nivo transparentnosti procesa“, kazao je Kavarić