Koji je model porodicu prehraniti sa 480 eura mjesečno!?

Može li se preživjeti od 480 eura? Pitanje je koje je trenutno aktuelno u sve većoj krizi, koja trese našu državu. Očigledno je moguće, jer upravo tolika je prosječna februarska zarada u Crnoj Gori. To znači da su plate u pojedinim gradovima još niže, pa je umješnost onih koji uspijevaju da prehrane porodicu sa tako malim mjesečnim budžetom, prava nauka.

Naime, kako je izračunao MONSTAT, prosječna zarada (bruto) u februaru 2014. godine u Crnoj Gori iznosila je 729 eura, dok je prosječna zarada bez poreza i doprinosa (neto) iznosila 480 eura. U odnosu na januar 2014. godine prosječna (neto) zarada u februaru 2014. godine porasla je 0,4%. Prosječna (neto) zarada u februaru 2014. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine zabilježila je pad od 1,0%, dok je u odnosu na prosječnu (neto) zaradu u 2013. godini zabilježila rast od 0,2%. Ako se ima u vidu da su potrošačke cijene u februaru 2014. godine u odnosu na januar 2014. godine ostale na istom nivou proizilazi da su realne neto zarade u istom periodu zabilježile rast od 0,4%.

 

Po sektorima djelatnosti prosječne zarade bez poreza i doprinosa (neto) u februaru 2014. godine u odnosu na prethodni mjesec zabilježile su rast u sljedećim sektorima djelatnosti: Usluge smještaja i ishrane (17,0%), Poslovanje sa nekretninama (10,2%), Saobraćaj i skladištenje (5,8%), Informisanje i komunikacije (3,8%), Trgovina na veliko i trg. na malo, poprav. motor. vozila i motocikala (2,8%), Snabdijevanje vodom, upravljanje otpad. vodama, kontrolisanje procesa uklanjanja otpada i sl. aktivn. (2,5%), Ostale uslužne djelatnosti (2,0%), Obrazovanje (2,0%), Državna uprava, obavezno soc. osiguranje (1,8%), Finansijske djelatnosti i djel. osiguranja (0,1%), dok je pad zabilježen u sektorima: Građevinarstvo (22,0%), Vađenje ruda i kamena (13,5%), Stručne, naučne i tehničke djelatnosti (7,4%), Poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo (6,0%), Prerađivačka industrija (3,6%), Umjetnost, zabava i rekreacija (2,9%), Administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti (2,7%), Zdravstvena i soc. zaštita (2,4%), Snabdijevanje elektr. energijom, gasom, parom i klimatizacija (1,9%).

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti