Kako se navodi u ugovoru o prodaji 42.37 hektara zemlje, koji je doveo do usijanja odnose među vladajućim kolicionim partnerima DPS i SDP, od ukupno 21.18 miliona eura, koliko su Arapi spremni da plate, na dan zatvaranja ugovora , Budvi će od predviđenih 11.74 miliona eura, biti uplaćeno 9.8 miliona eura, a barskoj strani od ukupno 9.4 miliona eura 7.5 miliona eura. Preostalih 3.8 miliona eura biće deponovano na kontrolisanom računu u Atrlas banci. Kupac, odnonso Arapi , te prodavac u ovom slučaju Budva i bar, zajedno sa Atlas bankom, kako se navodi, zaključuju ugovor o kontrolisanom računu, kojim je detaljno predviđeno kako se deponovani novaca može povlačititi i trošiti.
Najnovija polemika između vladajući partija, vodi se proteklih dana na relaciji predstavnika dvije partije.
„Kupac ne može imati 'nadležnost'. Nadležnost imaju državni organi, a ne subjekti prava. Kupac ima pravo da uvodi pravila za područje u odnosu na koje je nosilac prava svojine, ali nema ovlašćenje da donosi propise , navela je poslanica SDP-a Draginja Vuksanović.
Vuksanović je navela da nije sporna odredba ugovora 4.4.1.
“U kontekstu navedenog nije sporna odredba ugovora 4.4.1 na koju se pozivate, 'npr. pravo ulaska u sobu ili hotelski bazen', zaboravili ste naglasiti i ono što je bitno za VIP goste, da li su dozvoljeni kućni ljubimci ili ne, i drugo, ali je sporna odredba 8.1.1 po kojoj 'lokacije i Zona Morskog dobra podliježu nadležnosti kupca koji će imati pravo da uvede pravila i propise za korišćenje Lokacije za Zonu MD”, kazala je Vuksanović.
Ona je navela da eksteritorijalnost u međunarodnom pravu znači “izuzimanje nekih osoba, ustanova ili područja iz jurisdikcije zemlje u kojoj se nalaze”.
“Teorija međunarodnog prava pod ovim pojmom u širem smislu podrazumijeva i 'područja na kojima stranci uvode svoja pravila i propise '. Široka je pravna teorija međunarodnog prava, da bi se usko tumačila, iako se taj metod tumačenja pravne norme (usko tumačenje izuzetaka), često koristi sa ciljem zloupotrebe ili pogrešnog tumačenja istih”, istakla je Vuksanović.
Na njene tvrdnje reagovao je predsjednik tenderske komisije za taj projekat Dragan Simović , koji je navodi da su tumačenja odredbi ugovora u najmanju ruku izvučena iz konteksta.
„Shodno ugovoru, kupac ima pravo i obavezu , a ne nadležnost, da uvodi pravila za područje na kojeme će razvijati investiciju. To znači da su ugovorom precizno definisana prava i obavezte ugovorenih strana“, naveo je Simović.
Povodom tvrdnje da se odredbama ugovora Crna Gora odriče prava upravljanja dijelom svoje teritorije, Simović je naglasio da se "eksteritorijalnost u međunarodnom pravu ustanovljava međunarodnim pravom“.
„ U ovom slučaju ne postoji namjera ni jedne ugovorene strane da se navedeni prostor izuzme iz jurisdikcije države Crne Gore, niti je odreba takve sadržine dio ugovora“, naveo je između ostalog Simović