Kraljičina poremetila planove

Kraljičina poremetila planove

Zaleđe Kraljičine plaže na granici između budvanske i barske opštine, ukupno 42 hektara, od kojih polovina pripada metropoli turizma, neće biti prodato ove godine.

Iako su arapski biznismeni okupljeni oko kompanije “Royal Group” iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, dostavili ponudu, odnosno prihvatili da plate po 50 eura po kvadratu, odnosno 21 milion eura, do zaključenja ugovora, do kraja godine neće doći. To je potvrđeno i rebalansom budžeta, koji će Opština Budva morati da izvrši, upravo zbog činjenice da je od prodaje svog "zemljišnog kolača”, trebala da inkasira ukupno 11 miliona, od kojih 9 miliona ove godine.

 

Upravo nedostajućih devet miliona eura, koji su bili planirani od prodaje svoje imovine, lokalna uprava nadomjestila je kroz prodaju svojih poslovnih prostora u TQ plazi, za tri miliona eura, a preostalu "rupu" od šest miliona, kroz bolju naplatu komunalija, poreza i taksi.

 

Tako od projektovanih 46.09 miliona eura, koliko je trebala da bude teška opštinska kasa, gradska uprava će uspjeti da ostvari 45.88 ,miliona, svega 120 hiljada manje.

 

Popunjavanju milionskog nedostatka, doprinijelo je i to što se Opština ove godine, iako je bila planirala da to uradi, nije zaduživala kod banaka pa od projektovanih 2.5 miliona, rebalansom je ostavljena mogućnost da, u krajnjoj nuždi, i zaduživanje bude maksimalnih pola miloiona eura.

 

Kada je riječ o punjenju opštinske kase, tu svakako prednjače komunalije, pa od projektovanih 19 miliona, Opština će ove godine inkasirati 25.5 miliona. Razlika od šest miliona eura, predstavlja upravo procijenjenu vrijednost zaplijenjenih poslovnih prostora i garažnih mjesta u poslovno - stambenom kompleksu "Tre canne" koji je izgradila podgorička kompnija "Fab live". Plan je "probijen" i kada je riječ o naplati poreza na nepokretnost i poreza na promet nepokretnosti. Iako je planirala da ove godine inkasira na ime raznih poreza 10.4 miliona eura, budžet je “probijen” za cijelih 1.2 miliona, od čega million od poreza na nepokretnost, a 200 hiljada eura na ime poreza na promet nepokretnosti.

 

Ipak, plan je povećan kada su u pitanju plate za 200 hiljada eura, pa umjesto 5.38 miliona, Opština će ove godine isplatiti, kako su opravdali, zbog uvođenja novih poreskih stopa za one sa većim primanjima, 5.59 miloiona eura.

 

Najveće povećanje transfera prema, od čak 230 hiljada eura, ostvareno je za sport i kulturne manifestacije. Za kulturne manifestacije biće utrošeno 280 hiljada, 80 hiljada više nego što je planirano, upravo za onaj iznos koliko će Opština iskeširati za organizovanje javnog dočeka Nove godine. Iako je gotovo svake godine od strane opozicije kritikovana, lokalna uprava je i dalje široke ruke, kada je riječ o sportskih klubovima, upravo onim profesionalnim. Pa tako ove godine i ta budžetska stavka, koja je bila projektovana na vrtoglavnih 1.3 miliona eura, probijena je za čak 150 hiljada eura, na 1.48 miliona eura.

 

Opština će ove godine umjesto planiranih 1.8 miliona eura, na ime otplate garancija izmiriti, 1.1 milion eura više. To prije svega se odnosi na dugove zbog organizovanja koncerta Madone, kao i projekta desalinizacije. Kako je pojašnjeno na garancije Hipo alpe Adria banke za kredit preduzeća “Mediteran WTE” koje gazduje postrojenjem za desalinizaciju, umjesto projektovanih 400 hiljada, Opština će izmiriti 650 hiljada eura. Iznos od 1.4 miliona eura planiran kao izdatak za garancije nefinanijskim institucijama, vezan za ugašeno preduzeće “TOB CO”, koje je inače bilo odgovorno za organizovanje muzičkih spektakla, poput koncerata Madone I Rolingstonsa, Opština će od preostalog ukupnog duga koje je ostavila ta firma od 2.5 milion eura, izmiriti čak 2.25 miliona. Ona je prvobitno planirala da izmiri 1.4 miliona.

 

Kada je riječ o dugovima Opština će ove godine vratiti nevjerovatnih 18.1 milion eura, pet miliona eura više nego što je planirala. Najviše dugova izmirila je prema državi po osnovu neplaćenih poreza i doprinosa.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti