Krenula legalizacija divljih građevina u Budvi

Sekretarijat za urbanizam zatrpan zahtjevima

Opštinski Sekretarijat za urbanizam zatrpan je zahtjevima za legalizaciju divlje izgrađenih djelova kuća i zgrada na području metropole turizma. Samo u proteklih dva 30 zahtjeva od građana i firmi, kako bi se legalizovali obično poslednji spratovi stambenih zgrada ili djelova porodičnih kuća.
Međutim, na legalizaciju će zainteresovani morati da sačekaju dok Opština, odnosno njena Služba za naplatu komunalija ne bude uradila novu odluku o visini komunalija za nelegalne objekte, jer po aktuelnoj opštinskoj odluci, nemoguće je donositi rješenja.
Naime, novim Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata predviđeno je da graditelji plaćaju komunalije za neto iznos izgrađenog stambenog i poslovnog prostora, dok važećom opštinskom odlukom, naplata se vrši na osnovu bruto građevinske površine.
O broju nelegalniih građevina, godinama se unazad spekuliše, Poznato je da su mnogi poslednji sratovi na zgradama praktično divlje izgrađeni, a postoje i pojedine stambene zgrade u samom srcu Budve koje nermaju ni jedan papir, ali su im opštinski čelnici „ gledali kroz prste„, jer su investitori bili bliski političkom vrhu grada.
Međutim, sada se stvari mijenjaju, nova opštinska vlast namjerava da naplati i polednji euro na ime naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta, pa tako i da sprovede legalizaciju, tamo gdje to planovi omogućavaju.


Novine u oblasti legalizacije bespravnih objekata, kako to predviđa novi zakon, koji je usvojen glasovima vladajuće koalcije u crngorskom parlamentu, podrazumijevaju da je legalizacija moguća samo u slučaju u kojem je bespravni objekat predviđen planskim dokumentom ili važećim ili planom generalne regulacije Crne Gore, koji je državni planski dokument.


„Svaki objekat koji je izgrađen protivno zakonu, bez građevinske dozvole je nelegalan objekat. Novi zakon u odnosu na postojeći tačno utvrđuje da nema legalizacije bez plana. Dakle, sve što je sagrađeno mimo plana je nelegalno, pa neće doneti nikakav benefit onima koji su gradili mimo propisa - poruka je bila iz crnogorske Vlade nakon usvajanja novog zakona.
Prema nekim podacima katastra na području Crne Gore ima oko 40 hiljada nelegalnih objekata, ali sigurno najmanje par hiljada je u Budvi.

Foto: Adnan Dautović

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti