5. Međunarodni festival Kotor Art finansiralo je Ministarstvo kulture sa 320.000 eura, Opština Kotor sa 188.000, 50.000 eura obezbijeđeno je iz međunarodnog fonda EACEA i oko 120.000 eura od komercijalnih sponzora, kroz usluge i koprodukcije sa drugim institucijama (Crnogorsko narodno pozorište, Kraljevsko pozorište Zetski dom, Muzički centar).
Izuzetnim kvalitetom programa, opštom idejom, ambijentom u kom se odvija, visokim organizacionim standardima, Kotor Art održava status festivala od posebnog nacionalnog značaja i petu godinu zaredom uživa pokroviteljstvo UNESCO-a.
5. Međunarodni festival je u cijelosti bio posvećen jubileju 200 godina od rođenja Petra II Petrovića Njegoša, a okosnicu su činili programi direktno inspirisani njegovim životom i djelom.
Svi programski segmenti realizovani su u skladu sa planom i ističemo samo najvažnije činjenice:
Pored činjenice da je Festival pozorišta za djecu dobio finansijska sredstva od jednog evropskog fonda čime je potvrđen i njegov renome, iznjedren je i novi kvalitet; stasali su mladi kotorani odrasli na festivalu, koji su honorarno angažovani u organizacionim i kreativnim poslovima na Kotor Art-u.
Tokom trajanja muzičkog segmenta Don Brankovi dani muzike, osim što su prema planu realizovali svojih 12 koncerata, posjećenost je bila gotovo 100% od čega je 40% inostrane publike, sa različitih govornih područja i uspješno realizovanom akcijom “Umjetnost djeci” kojom je obezbjeđena donacija od preko 4.000 eura za potrebe adaptacije Dječijeg odjeljenja kotorske bolnice. Kvalitetom programa i po ocjeni gostujućih umjetnika u rangu je najboljih evropskih muzičkih festivala.
Kotor ArTeatar je otkrivajući nove pozorišne ambijente realizovao 3 premijere, 2 u koprodukciji sa Crnogorskim narodnim pozorištem i Kraljevskim pozorištem Zetski dom i jednu sopstvenu produkciju dječije predstave, čime je nastavljena realizacija ideje o festivalskoj produkciji predstava za djecu. Istaknuto je da sve festivalske produkcije nastavljaju svoj repertoarski zivot tokom godine i da osvajaju značajna priznanja učešćem na međunarodnim festivalima. Odigrane su i tri reprize ranijih produkcija za koje se tražila karta više.
Iz Festivala klapa kao poseban kvalitet ovog segmenta navode renesansu bokeljske pjesme, tj. 38 novih aranžmana notnih zapisa Ludvika Kube koji su objavljeni u prvom izdanju festivalskog časopisa „Lirica” i premijerno izvođenje 23 nova arnažmana, rekordan broj prijavljenih klapa i prvu pobjedu jedne crnogorske klape i to u tri kategorije.
Iz Kotor ApSS-a naglašavaju sve veće interesovanje institucija kao što su Ministarstvo održivog razvoja i turizma i Opštine Kotor koji su stali iza rezultata i koncepta novog Grand hotela Fjord I istakli važnost ovakvog tretmana prostora i najavljuju internacionalne APSS susrete koji će se svojim specifičnim pristupom baviti temom planiranja na primorju i konkretno u Kotoru.
Kotor Art Pisanje grada kao laboratorija studenata cetinjskih akademija dramskih i likovnih umjetnosti realizovalo je projekat edukativnih radionica na temu marketinga umjetnosti i to na konkretnom zadatku Kotor Art festivala. Pokazao je zašto je važno vezivati studente, buduće umjetnike za festival i da su novim idejama i prisutnošću u samom gradu pojačali i otvorili nove komunikacije sa publikom.
Na današnjoj konferenciji za medije, javnosti su se obratili programski urednici festivala: Petar Pejaković, Ratimir Martinović, Janko Ljumović, Dijana Vučinić i Milan Kovačević i najavili javnu raspravu o Kotor Art-u u oktobru kada bi, povodom prvog, petogodišnjeg jubileja, bili analizirani i rezimirani dosadašnji umjetnički, programski, finansijski i svi drugi aspekti postojanja i funkcionisanja Festivala.