„ Ako već govorimo o usklađivanju zakonodavstva sa evropskim normama, ne moramo daleko otići da bismo našli rješenje. U susednoj Hrvatskoj Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti, član 14. stav 2 predviđa da privremeni objekti ne mogu biti na udaljenosti manjoj od 100 m od postojećega ugostiteljskog objekta u građevini, zasebnom dijelu građevine ili poslovnom prostoru u kojem se obavlja ugostiteljska djelatnost, osim u slučaju kada se radi o održavanju manifestacija, sajmova, prigodnih priredbi i slično. Uprkos brojnom nezadovoljstvu privrednika, i obećanjima da će biti definisana propisana udaljenost postavljanja privremenih lokacija objekata raznovrsne namjene - kioska brze hrane, tezgi, vitrina, frižidera i drugih vašarskih inventara, to ni u narednim godinama neće biti regulisano te će ulično privređivanje, nažalost, nastaviti ozbiljno da degradira turističku ponudu. Objekti na samom šetalištu nemaju urbanističko-tehničke uslove, njihov neprimjeren i primitivni izgled, usluga u vidu konzervi pića i pljeskavice u papiru, enormne količine smeća, i sličan pijačni dekor, a sve to u neposrednoj blizini stalnih ugostiteljskih objekata - je upravo ono što gost izbjegava, što ne očekuje u jedinstvenoj prirodi i kulturno istorijskom jezgru grada“ navodi Upravni odboro ove NVO.
Ističu da je potrebno voditi računa o stimulaciji objekata koji rade tokom cijele godine prije svega jer su privremene lokacije identifikovane i od strane Poreske uprave kao glavni nosioci nezakonite poreske evazije, a pored toga su i vrlo negativan ambijentalni činilac.
„Još jednom podvlačimo da Udruženje ugostitelja za jedini cilj ima da kvalitet turizma bude na što višem nivou, te smatra da je u tom pravcu potrebno predano raditi već od ovog zakonskog rješenja“, zaključuju u Udruženju.
foto: Jugoslav Belada