“Crna Gora treba dodatno da radi na privlačenju brendiranih operatora. Pojava Amana prije sedam godina, značajno je uticala na dodatno pozicioniranje naše države kao značajne turističke destinacije”, kazao je ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović. On je juče razgovarao sa vodećim hotelijerima u Petrovcu u hotelu “Palas”.
Uvjeren da će se naći rješenje i omogućiti usvajanje aneksa ugovora o produženju zakupa i smanjenje kirije „Adriatic propertrisu“ i „Aman rizortsu“. Izjašanjavanje oko projekta vezanog za Sveti Stefan i Aman je odloženo, jer treba da se obave dodatne konsultacije.
“Argumenti su na strani Vlade. Siguran sam da će se u jednoj kontinuiranoj komunikaciji naći najbolje rješenje da Aman bude u Crnoj Gori, i na taj način pošaljemo poruku i drugim operatorima i turističkim radnicima koji smatraju da na taj način treba pozicionirati destinacije” kazao je Gvozdenović.
Kada je riječ o drugim privatizacijama, one se analiziraju , kao i to kako pokrenuti projekte koji su vezani sa Herceg Novi, Ulcinj za sjever Crne Gore.
“Traže se određena rješenja sa Investiciono razvojnim fondom. Postoji određena spremnost Fonda, da se u saradnji sa državnim institucijama, dođe u kapital tih društava, i na taj način se stvore uslovi za novi kreditnu podršku. Ključni je cilj da dođemo do novih starih hotela i poboljšamo našu ponudu i na taj način obezbijedimo veći kvalitet ponude, jer nemamo dovoljno kvalitetnih smještajnih kapaciteta”, kazao je Gvozdenović.
Postupci o privatizacijama hotela na Žabljaku, Herceg Novom i Budvi, pred Privrednim sudom su otpočeli, a od hotelijera se traže valjane garancije.
“Pokrenuli smo process za raskid četiri ugovora. Sa hotelom “Centar” sklopljen je novi aneks ugovora , koji je definisao izgradnju hotela sa četiri zvjezdice, koji bi trebao da bude završen za dvije godine. Sa hotelom “As” u Perazića dolu, te žabljačkim “Jezerima” i “Planinkom”, koji su privatizovani, pokrenuti su procesi. Da li će u međuvremenu doći do nekih rješenja, dobro bi bilo. Traže se određena rješenja.
Za hotel “As” dostavljena je garancija od tri milina eura, koja bi trebalo dodatno da se provjeri, kako bi mogao da se potpiše aneks ugovora. Centralna banka i ostale institucije, treba da provjere da li su te garancije naplative i na prvi poziv da bi moglo da se ide u dalju proceduru. Za hotele “ Planinka” i “Jezera” , takođe postoje predlozi. Ali ukoliko se ubrzo ne nađu najefikasnije rješenja , proces pred Privrednim sudom i u okviru toga pravosudni organi, zauzeće svoje stavove i poništiti tu privatizaciju. I stvoriti uslove za novi razvoj”, zaključio je Gvozdenović.