Morska voda odlična za kupanje i rekreaciju

Prva ovogodišnja analiza kvaliteta morske vode, pokazala da je sanitarno ispravna 

Morska voda na Crnogorskom primorju sanitarno je ispravna i kvalitetna za kupanje i rekreaciju, nakon što su to potvrdile ponovljene analllize za četiri kupališta, gdje  se  su prvobitno ustnavljena odstupanbja.

Prva ovogodišnja analiza , čiji su rezultati danas objavljeni na sajtu JP “Morskog dobra”  sprovedena je u periodu od 8.  I 9. juna, te pokazala je da voda na 81 kupalište sanitarno ispravna, izuzev na kupalištima barskog hotela “Princess”, hotela Amfora” u Orahovcu, kupalištu hotela “Delfin” u Bijeloj i Centralnoj plaži u Meljinama.

Ponovljene analize urađene 13. juna , pokazale su  da je vode na svih četiri kupališta prve klase.

 Shodno Uredbe o klasifikaciji i kategorizaciji površinskih i podzemnih voda, morske vode koje se koriste za kupanje i rekreaciju razvrstavaju se u dvije klase i to  prve klase, koja je odlična I druge kaoja je zadovljavajuća.

 “Rezultati analize sanitarnog kvaliteta morske vode na javnim kupalištima koje su obavljene 8. i 9. juna pokazuju zadovoljavajući kvalitet na našim kupalištima. Od ukupno 85 lokacija, kvalitet morske vode bio je K1 klase na 78 kupališta, K2 klase na 3 kupališta, a granice K2 klase je prelazio na 4 kupališta. Ponovno uzorkovanje i analiza morske vode na ova 4 kupališta, koja je obavljena 13. juna, rezultirali su kvalitetom K1 klase, što znači da na ovim lokacijama nema trajnog zagađenja mora. Na osnovu ovih rezultata može se zaključiti da je kvalitet mora na crnogorskim plažama odličnog kvaliteta.

Još od 1996. godine Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom realizuje godišnje programe praćenja sanitarnog kvaliteta morske vode na javnim kupalištima tokom ljetnje sezone shodno odredbama Zakona o vodama. Za realizaciju ovogodišnjeg Programa praćenja sanitranog kvaliteta morske vode na javnim kupalištima tokom ljetnje turističke sezone u 2013. godini, koji obuhvata 85 lokacija  duž crnogorskog primorja, putem javnog tendera kao najpovoljniji ponuđač izabran je Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore.
Program obuhvata 20 kupališta na području Herceg Novog, 12 na području Kotora, 8 na području Tivta, 23 na području Budve, 10 na području Bara i 12 na području Ulcinja.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti