Ova treća u nizu posjeta je organizovana u cilju sprovođenja dodatnih istraživanja na terenu i razmjene informacija sa upravljačem, predstavnicima relevantnih institucija, organizacija i zainteresovanim stranama kako bi se prilagodili predlozi prioritetnih akcija/intervencija koje će podržati projekat “RESCOM” te precizirao način implementacije planiranih aktivnosti u Posebnom rezervatu prirode “Tivatska solila”. Predmetna posjeta je bila usmjerena na razmjenu informacija o postavljanju ograničenja na poprečnim stazama centralnog područja kako bi se smanjio pritisak na ptice koje se gnijezde, kao i na definisanje potreba za regulisanje hidrološkog režima, sprovođenje dodatnih terenskih istraživanja za terenske radove koji imaju za cilj da poboljšaju funkciju zadržavanja vode u močvarnom zemljištu tokom perioda poplava, povećaju kapacitete rezervata i omoguće bolje uslove za boravak i odmor ptica.
Tokom ove posjete, konsultanti i eksperti iz Francuske su zaposlenima Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore održali obuku za postavljanje drvenih stubova koji će služiti za ograničenje prolaska posjetilaca na poprečnim stazama centralnog područja kako bi se smanjio pritisak na ptice koje se gnijezde na tom području.
Tom prilikom predstavljene su aktivnosti koji su do sada sprovedene u okviru projekta “RESCOM”, u kojem je Javno preduzeće projektni partner, te razmatrane aktivnosti koje se u okviru ovog projekta mogu sprovesti u Posebnom rezervatu prirode „Tivatska solila“ i koje bi trebale da budu prioritetne u narednom periodu kako bi se unaprijedilo stanje biodiverziteta.
Ovaj projekat, koji je počeo sa realizacijom u martu 2023. godine, će trajati naredne 4 godine a aktivnosti u Crnoj Gori će biti usmjerene na poseban rezervat prirode „Tivatska solila“, koji će biti pilot područje. Projekat „RESCOM“, koji sprovodi Mediteranski konzorcijum za biodiverzitet, ima za cilj jačanje društvene i ekološke otpornosti ugroženih prirodnih područja na Mediteranu (more, obale, šume, mala ostrva i močvare), kroz implementaciju rešenja zasnovanih na prirodi i integrisaniji pristup osjetljivim ekosistemima u obalnom području. Projektne aktivnosti su usmjerene na očuvanje, obnovu i unapređenje ekološkog funkcionisanja i usluga koje pružaju ovi ekosistemi, podržavanjem i uključivanjem nacionalnih i lokalnih zainteresovanih strana i lokalnog stanovništva kroz aktivnosti podizanja svijesti, obuku i tehničku podršku. Projekat „RESCOM“, koji je podržan od strane Francuskog Golobalnog Fonda za Životnu Sredinu (French Global Environment Facility - FFEM) i Fondacije MAVA, kombinuje regionalne aktivnosti sa veoma specifičnim akcijama na pet pilot lokacija u Albaniji, Maroku, Tunisu, Turskoj i Crnoj Gori.