No, i tu postoji mnogo prostora za manipulacije pa i prevare. Zadarski.hr piše kako su mnogi ugostitelji uvjereni da se prevara sastoji u tome što se pomoću određenih internetskih alata, a i nešto novca, mogu vrlo lako “kupiti” pozitivne recenzije. Taj portal navodi primjer jednog nekadašnjeg noćnog kluba koji je preko noći postao restoran i istovremeno dobio rekordan broj pozitivnih ocjena na jednom od najutjecajnijih internetskih servisa gdje se ocjenjuju usluge barova i restorana.
Zadarski ugostitelji pitaju se kako je moguće da tek otvoreni lokal, za koji mnogi gosti još nisu dobro ni čuli, već ima skoro stotinjak ocjena “excellent” (izvrstan) i niz hvalospjeva hrani, usluzi, osoblju, cijenama, lokaciiu, ugođaju…
Isti portal piše kako se preko raznih internetskih stranica mogu kupiti revjui i to po cijeni od tri dolara pa nadalje. Jedan sajt nudi 50 izvrsnih ocjena, i to gostiju iz SAD, koji bi se na vašoj stranici restorana ili drugog objekta pojavljivali kroz deset do petnaest dana za cijenu od 122 dolara.
Isto tako je moguće “kupiti” sto pratioca na Instagramu za samo 2,99 dolara, za hiljadu pratioca potrebno je izdvojiti 12,99 dolara, ali mogu se takođe kupiti i lajkovi za određenu objavu.
Postoje još neki sustavi manipulacije društvenim mrežama, a to su grupe na Facebooku ili na nekim forumima gdje ljudi međusobno jedni drugima komentiraju i lajkuju određene objave kako bi one bile vidljivije i kako bi im “rejting” porastao.
foto: Jugoslav Belada