Prijedlog Kancelarije UNDP u Crnoj Gori osvojio nagradu publike i žirija

Prijedlog Kancelarije UNDP u Crnoj Gori osvojio nagradu publike i žirija

 

Prijedlog Kancelarije UNDP u Crnoj Gori – Legalizacija objekata kroz mjere energetske efikasnostiosvojio je nagradu publike (putem glasova) i nagradu žirija (stručno ocjenjivanje) u kategoriji „Izgradnja efikasnosti“ na „crowdsourcing“ takmičenju prestižnog Tehnološkog instituta Masačusets (MIT) za najinovativnija rješenja u oblasti klimatskih promjena!  

 

Zahvaljujemo se svima koji su nas podržali, naročito onima koji su glasali za naš prijdlog (dobili smo drugi najveći broj glasova od ukupno 379 predloga u 18 kategorija). Ipak, komentari žirija i njihove procjene našeg predloga (pogledajte ko su stručnjaci koji su ga ocjenjivali) su ti koji nam daju zamah ka onome što slijedi.  

 

Slijedi ovo… Na konferenciji „Crowds and Climate“, koja će biti održana 6-7. novembra u Bostonu, naš tim će predstaviti ideju potencijalnim investitorima i učestvovati u nadmetanju za glavnu nagradu u iznosu od 10,000 američkih dolara.  

 

Na kraju, dozvolite da vas podsjetim na ono što nas je u prvom redu motivisalo da predlog prijavimo na ovakvu vrstu takmičenja:

 

·   Uticaj projekta u Crnoj Gori. Ovo rješenje (prema našim saznanjima) nikada ranije nije korišćeno u svijetu: korišćenje mjera energetske efikasnosti za podsticanje građana da legalizuju svoje domove. Ljudi koji žive u neformalnim naseljima na ovaj način mogu da steknu pravo vlasništva nad svojim domovima, poboljšaju kvalitet života, kao i da uštede novac na računima za struju. Iz perspektive Vlade, ta ideja će generisati nova radna mjesta i prihode, a imaće i ukupan pozitivan uticaj na potrošnju struje i nacionalni „otisak“ u pogledu emisije gasova staklene bašte (već na početku, ne računajući povratni efekat).  

 

·   Globalni uticaj projekta. U domenu upravljanja energijom, energetska efikasnost bez dileme spada među najefektnije i najsveobuhvatnije pristupe koji su u svakoj varijanti dobitna kombinacija. Ta činjenica, ipak, do sada nije dovela do toga da ovaj pristup preraste u globalni pokret koji bi graditelje, finansijere i građane stavio na istu stranu. Model koji stoji iza ove ideje bi mogao da obezbijedi neophodni podsticaj, ili da posluži kao magnet, koji ne samo da će povezati ove različite grupe u pravcu zajedničkog cilja (energetska efikasnost) već će učiniti da oni razmotre promjenu postojećeg razmišljanja na način da se zgrade od potrošača pretvore u proizvođače energije (o ovoj temi smo s kolegama već razgovarali u okviru  Partnerstva za obnovljivu energiju i energetsku efikasnost).

 

·    Nova, nepredviđena partnerstva. Pristupi koje omogućavaju nove tehnologije („crowdsourcing“, društveni mediji, „big data“) treba da nam pomognu da svoj posao profilišemo na mnogo djelotvorniji način nego putem tradicionalnih metoda, da lakše dolazimo do povratnih informacija o tome kako poboljšati ideju, kao i da se povezujemo sa potencijalnim investitorima. Učestvovanje u takmičenju MIT nam je pomoglo da postignemo sve pomenuto.

 

Prijavljivanje ove ideje na takmičenje je za nas predstavljalo zanimljiv eksperiment. Štaviše, za takmičenje sam saznala izvodeći jedan drugi eksperiment – tvitovanje uživo sa konferencije u Crnoj Gori prije skoro 2 godine. Pouka? Ništa revolucionarno, osim što tehnologija može da igra snažnu ulogu u otvaranju novih mogućnosti, čak da bude i polje na kome će ideja koja stiže iz zemlje nešto manje od savezne američke države Konektikat, sa ne više od 615,000 stanovnika, imati istinski globalni domet. A to je nešto zbog čega treba biti vrlo uzbuđen!

 

 

 

 

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti