Na otvaranju svečane ceremonije, koja je realizovana neposredno i onlajn, govorili su predsjednik Odbora za dodjelu Nagrade, prof. dr Svetislav G. Popović sa Arhitektonskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, te predsjednici Žirija za Nagradu po kategorijama: prof. Goran Vojvodić sa Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, mr.sc. Ljiljana Miletić Abramović i prof. mr Boris Koružnjak sa Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
U uvodnom dijelu, prof. dr Svetislav G. Popović, govoreći o bogatoj karijeri prof. dr Božidara Milića istakao je da je “prof. Milić je jedan od najznačajnijih crnogorskih arhitekata i urbanista druge polovine XX vijeka. Kao redovni profesor na Građevinskom i Arhitektonskom fakultetu u Podgorici Univerziteta Crne Gore, ostavio je podjednako snažan trag u svim oblastima u kojima je moguće sagledati njegov cjelokupni opus: u arhitekturi, urbanizmu, prostornom planiranju, zaštiti graditeljskog nasleđa i nadasve u domenu pedagoškog rada. Voljeni profesor, uvažavani profesionalac i kolega, ostaće zapamćen kao čovjek dosljedan struci i putu trasiranom još od studentskih dana, koji je beskompromisno uvjek vodio samo do najkvalitetnijih rješenja i u cilju unaprijeđenja crnogorske arhitekture i urbanizama”.
Nagrade i priznanja za 2021. godinu dodijeljene su u sve tri kategorije: Realizovano djelo, Kritičko-teorijski tekst i Studentski rad.
Nagrada u kategoriji REALIZOVANO DJELO pripala je arhitekti Ivanu Miloševiću, AIM Studio d.o.o., za projekat “Rekonstrukcija obalne zone u Sutomoru”. Iznoseći obrazloženje žirija, prof. Vojvodić, između ostalog, naveo je da je“crnogorski arhitektonski studio AIM jednostavnim projektantsko dizajnerskim postupcima obuhvatio različite prostorno kulturološke nivoe, gdje primarna uloga šetališta, rive, ''lungo mare'' postaje novi / stari prostor javne scene koji u tradiciji mediteranskog načina života dobija karakter i ugođaj primjeren lokaciji, proporcijama mjesta, a ambijentalni doživljaj tvori simbioza dizajnerskih i prirodnih elemenata. Time su autori posebno doprinijeli očuvanju mediteranske graditeljske kulture, stvarajući kontinuitet koji idejno slijedi vrijednosti postojećeg građenog habitusa istovjetnog u čovjekomjernosti i u dijalogu sa okruženjem”.
Nagrada u kategoriji KRITIČKO - TEORIJSKI TEKST pripala je arhitekti Slobodanu Bobu Mitroviću za knjigu “Arhitekta Josip Slade Šilović, Graditeljska djela u Knjaževini Crnoj Gori 1877-1900”.
U obrazloženju Žirija istaknuto je da je u “nagrađenom djelu na vrlo jasan, a opet naučni pristup, prikazan opus arhitekte koji je ostavio neizbrisiv trag na polju arhitekture i urbanizma u Crnoj Gori”. Miletić Abramović je navela da „Nagrada Božidar Milić u kategoriji Kritičko-teorijski tekst predstavlja svojevrstan podsticaj mnogim istraživačima u teorijsko-kritičkom radu, i omogućava da se kroz kontinualno i sinergijsko delovanje brojnih i različitih pogleda i doprinosa dogode promjene i u samoj praksi, ali i u širem društvenom položaju arhitektonske i urbanističke struke. Pisana riječ nije sama sebi svrhom, ne ostaje u apstraktnoj sferi, već ona uvijek ima značajan uticaj u artikulaciji komunikacije arhitekturom i arhitektonskom kulturom u datoj kulturnoj i društvenoj stvarnosti, naročito dugoročno“.
U ovoj kategoriji dodijeljeno je i posebno priznanje MSc Sanji Savić za knjigu “Urbanistički razvoj Podgorice diskontinuitet veze grada sa rijekama”.
Nagradu u kategoriji STUDENTSKI RAD dobili suMirko Popović i MSc Žaklina Nježić za projekat “Trg Golootočkih žrtava u Podgorici”. Interpretirajući obrazloženje Žirija, prof. Koružnjak je, između ostalog, naveo: “ Projekt studenata Žakline Nježić i Mirka Popovića jedno je osvježenje i veselje u svim segmentima arhitektonske discipline. Posebno treba istaknuti sveobuhvatni analitički pristup, programsku kompleksnost postojećih i predloženih novih urbanih i arhitektonskih sklopova, te jednostavnost i suzdržanost u oblikovanju prostorne cjeline Trga Golootočkih žrtava. Ne primjenjujući popularne trendove sveprisutne arhitektonske scenografije, formiranje nekih novih foruma ili agora na pozicijama koje to i nisu, autori nude odmjereno, iskreno i dugoročno rješenje u odnosu na postojeće strukture, prilagodljivo različitim scenarijima budućeg života i razvoja tog dijela Podgorice.
Uručena su i posebna priznanja za tri studentska rada sledećim autorima: Divna STANOVIĆ, Anđela Dragišić, Aleksandra Čobeljić za projekat "Nexus";Sara Stojkanović za projekat“ Dječije pozorište : generativni dizajn” i Ksenija Rakočević, Sara Perović, Nađa Milaš za projekat “Travel Line”.
Nagrade su uručili ćerka Božidara Milića Vesna Lainović i prof. dr Svetislav G. Popović.