Novi projekat „Grada teatra“ prikazan u okviru evropske prestonice kulture Braga 2025

Predstava „Ovo nije zemlja za žene“ („No Woman's Land“), produkcija „Grada teatra“ pripremana u Budvi kroz program Kreativna Evropa, prikazana je 8. maja u pozorištu „Theatro Circo“ u portugalskom gradu Braga.

Brojna publika otvorenog srca je dočekala umjetnički i projektni tim „Grada teatra“, i aplauzima i ovacijama ispratila predstavu „Ovo nije zemlja za žene“ i crnogorske glumice Anđeliju Rondović, Mirjanu Spaić, Milicu Kekić Martinović, Mariju Liješević i Milicu Šćepanović. Kao uvod u predstavu, održan je i razgovor sa autorima, tokom kojeg su prisutni bili u prilici da se upoznaju i sa načinima rada reditelja i dramaturškinje na tekstu adaptacije „Skočiđevojke“, a time i sa dijelom kulturne baštine Crne Gore.

Predstava „Ovo nije zemlja za žene“ rađena po motivima pripovijetke „Skočiđevojka“ Stefana M. Ljubiše, u režiji Lorana Beržea, po tekstu Katje Faišku, prikazana je kao dio programa Evropske prestonice kulture Braga 2025., u pozorištu koje je jedan od najvažnijih kulturnih simbola Portugala, mjestu susreta umjetnosti, kulture i zajednice od davne 1915. godine. Predstava će biti prikazana i u franscukom gradu Monpelju početkom juna, potom na festivalu „Grad teatar“, a u oktobru i u Bosanskom narodnom pozorištu iz Zenice.

Pored predstave „Ovo nije zemlja za žene“, u periodu od 6. do 9. maja u Bragi su prikazane i predstave „Žive“ po tekstu Ajše Eze, u režiji Žulija Serdeire, „Prelijep glas“ po tekstu Nedžme Čizmo, u režiji crnogorske rediteljke Minje Novaković i “Izađi i bori se“, po tekstu crnogorske dramaturškinje Stele Mišković, a u režiji Lajke Kaikčije. Ove predstave su nastale kao rezultat projekta „Sexual Theatre – A Feminist Readings of Classics“, kofinansiranog iz programa Kreativna Evropa, na kojem je JU „Grad teatar“ partner zajedno sa Bosanskim narodnim pozorištem iz Zenice (BIH), centrom Faz Kultura iz Brage (Portugal) i Univerzitetom „Pol Valeri (Paul Valéry)“ iz Monpeljea (Francuska).

PODIJELI

Tagged under

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti