„Ovih dana u Buljarici sve podsjeća na vrijeme zaboravljenog entuzijazma i elana. Mladi, stari, ribari, vlasnici imanja i ljubitelji starina i prirode pokrenuli su akciju čišćenja već desetinu godina zapuštenih kanala – jaža, kojima je Buljaričko polje bilo ispresijecano i kojima su vlasnici imanja dolazila do svoje zemlje obrađivali i radili i od toga živjeli. Sijalo se povrće, žito, ubirala ljetina. Kažu da nije bilo kuće od Kufina do Reževića koja nije imala komad plodnog polja“, navodi u otvorenom pismu izvršni direktor ovog udruženja Zoran Dragović.
Prema njegovim riječima kanalima se prilazilo sa mora i kopna, odvozila ubrana ljetina drva za ogrijev do Petrovca i dalje.
„Kanali su bili znalački postavljeni pa su služili i za odvodnjavanje u vrijeme poplavnih kiša , a nerijetko i kao zimovnik drvenih barki, koje su bile jedino ozbiljno prevozno sredstvo . U njima se lovila jegulja, koja se sušila i bila glavna hrana. Turizam odvlači interes sa polja i ono ostaje zapušteno, zaraslo, naseljeno zvjerinjem i komarcima, jednostavno nepristupačno izuzev za požare i ponekada za lovce na ptice.“, ističe Dragović.
Navodi da je riječ o dobroj ideji nastaloj iz priče starijih i pamtećih Paštrovića, kojoj su mještani sada dokazali da se može relizovati slogom uz pomoć Morskog dobra i Opštine Budva.
„Cilj je da se produži očišćenih 70 metara starog kanala, koji je povezan sa morem, da se postavi valobran u moru, da se strane kanala oblože kamenom i zamjene drveni šipovi da se u toku nevremena tu mogu držati manje barke. Mi u NVU„Petrovcu na moru“ podržavamo ovakve akcije, kojima se čuva duh starine i tražimo podršku svih mještana, turističkih privrednika, društvene zajednice i dobromislećih, kao i ljudi od struke da se uključe“, zaključio je Dragović.