ПРЕДСЈЕДНИК ОПШТИНЕ БУДВА МИЛO БОЖОВИЋ​ ПОКРЕНУО ИНИЦИЈАТИВУ ДА "ЈУ НАРОДНА БИБЛИОТЕКА БУДВЕ" ДОБИЈЕ ИМЕ ДР МИРОСЛАВА ЛУКЕТИЋА

Предсједник Општине Будва Мило Божовић упутио је Секретаријату за друштвене д​jeлатности секретарки Данијели Дошљак, Савјету ЈУ "Народна билиотека Будва" на чијем је челу предсједница Марија Мајкић и ЈУ "Народна билиотека Будва" иницијативу да ЈУ "Народна библиотека Будве" добије име по ДР Мирославу Лукетићу .

Поштовани,

 

Обраћам вам се са захтјевом да, у складу са својим надлежностима, размотрите предлог да ЈУ Народна библиотека Будве понесе име др Мирослава Лукетића.

 

Др Мирослав Лукетић био је јединствена личност овог простора, а његов животни лук свједочанство једног великог и бурног времена наше заједничке историје. Својим животом и радом оставио је неизбрисив траг у историографији, публицистици и културном стваралаштву Паштровића, града Будве и ширег простора којег је сматрао својом домовином. Зато сматрам да је оправдано покренути иницијативу да установа на чијем сте челу понесе његово име.

 

У Националној библиотеци Црне Горе на Цетињу, радио је као руководилац одјељења и помоћник директора 1960-1972; био је директор Културног центра у Будви 1972-1976; директор Историјског архива Будве од оснивања до пензионисања 1976-1993. У научној и стручној периодици објавио је више од сто прилога из културне историје Црне Горе и завичајне историје. Уредник је и покретач више монографских и периодичних издања: „Приморске новине“, „Паштровски алманах“, „Матица Боке“, „Баштина” и др.

 

         У Будви је развио издавачку дјелатност, формирао едицију ”Медитеран”, организовао друштво ”Кањош”, унаприједио рад Библиотеке и Модерне галерије, формирао галерију „Санта Марија”. Један је од организатора „Игара Југа” и фестивала ”Дани музике“. Својим радом допринио да Будва постане значајан културни центар у земљи. Организовао је и афирмисао рад Архива Будве; иницирао формирање Љубишиног Спомен дома. У науци, библиотекарству, архивистици и информатици вршио је одговорне функције: предсједник Друштва библиотекара и Друштва архивских радника Црне Горе, предсједник Савеза архивских радника Југославије, члан савјета СНТИЈ-а, члан Комисије УНЕСКА, делегат РСИЗ за науку и др. Аутор је капиталних научних пројеката: Црногорска библиографија 1494-1994; Издавање извора за историју Црне Горе; Научно-информативни систем Црне Горе (коаутор). Био је члан редакције Енциклопедије Црне Горе.      

 

У научној и стручној периодици објавио је више од сто прилога из културне историје Црне Горе и завичајне историје. Уредник је и покретач више монографских и периодичних издања: „Приморске новине“, „Паштровски алманах“, „Матица Боке“, „Баштина” и др. Његово посљедње, двотомно дјело “Културна баштина” у издању Библиотеке Будве, представља синтезу његовог систематског и разнородног рада на пољу културне баштине овог простора.

 

 У радовима др Лукетића сачувано је све оно најврједније из историје, архивистике, библиотечког пословања, којима се у свом научном раду руководио, а што овој иницијативи даје додатну утемељеност.

 

           Ово је само дјелић импресивне биографије овог великог ствараоца, нашег драгог суграђанина чији одлазак представља велику рану у ткиву града чији је вјерни хроничар био. Траг који је оставио у институцијама Будве неизбрисив је. Зато смо као његови савременици дужни да његујемо сјећање на овог великог човјека и његово дјело. Први и значајан корак у том правцу, увјерен сам, је ова иницијатива - да наша Библиотека добије његово име и овјековјечи сјећање на др Мирослава Лукетића.

 

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti