Objavljen nagradni konkurs „Nove ideje za održivi regionalni razvoj Crne Gore“

Uzimajući u obzir da socio-ekonomski indikatori ukazuju na postojanje velikih razlika u stepenu razvijenosti jedinica lokalne samouprave i regiona, Ministarstvo ekonomskog razvoja radi na stvaranju mehanizama koji će intenzivirati aktivnosti u sprovođenju ciljeva koji su zasnovani na konkurentnosti, inovativnosti i novom zapošljavanju.

Uprkos činjenici da je Politika regionalnog razvoja Crne Gore zakonski i strateški uobličena još 2011. godine, analiza socio-ekonomskih indikatora za period od 2014-2020. godine pokazuje da su postavljeni ciljevi ostvareni samo djelimično te je neophodno uticati na dinamiku njihovog ispunjenja, sa posebnim osvrtom na manje razvijene opštine sa nedovoljnim kapacitetima. Tako bi se povećale šanse za povlačenje sredstava namijenjenih njihovom bržem razvoju.

Shodno navedenom, Ministarstvo ekonomskog razvoja poziva studente da se prijave na nagradni konkurs za izradu eseja na temu „Nove ideje za održivi regionalni razvoj Crne Gore“.
„Učešće mladih u procesu stvaranja javnih politika je od velikog značaja za cjelokupan ekonomski razvoj Crne Gore. U prethodnom periodu, u okviru Ministarstva, imali smo prilike da sarađujemo sa mladim, telantovanim ljudima, da ih uključujemo u neke aktivnosti i pokazalo se da su nosioci zdrave ideje napretka. Zadovoljstvo mi je da i kroz ovu inicijativu komuniciramo i zajednički radimo na ostvarivanju ciljeva snažnog razvoja“, izjavio je Milatović pozivajući sve zainteresovane da se prijave na konkurs.

Cilj konkursa jeste da podstaknemo mlade talentovane ljude da daju svoj akademski doprinos u kreiranju javne politke regionalnog razvoja. Od učesnika se očekuje da kroz analizu primarnih i sekundarnih izvora, kao i kroz analizu najbolje uporedne prakse predlože i obrade jednu ili više reformskih mjera kojima se prevazilazi neki od izazova na polju regionalnog razvoja u Crnoj Gori.

Prva nagrada za najbolji esej iznosi 1.500 eura; druga nagrada iznosi 1.000 eura, dok nagrada za treće mjesto iznosi 500 eura. Stvaranje mehanizama koji će uticati na ravnomjeran regionalni razvoj
podstaknut je nizom problema koji su prepoznati, a među kojima je izražena depopulacija sjevernog dijela zemlje, velike razlike u razvijenosti jedinica lokalnih samouprava, kao i nedovoljno unaprijeđena konkurentnost.

Pravo učešća imaju crnogorski studenti na osnovnim, magistarskim i doktorskim studijama u Crnoj Gori ili inostranstvu. Esej mora biti napisan na crnogorskom jeziku, može biti djelo jednog ili grupe autora
(najviše četiri).

Esej koji ne sadrži više od 2000 riječi mora biti dostavljen u PDF formatu na email adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , do petka, 25. marta 2022. godine.

 
 

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti