Održana druga stručna prezentacija o projektu “Evropska prijestonica kulture - Budva Boka 2028”

Druga stručna prezentacija sa javnom diskusijom o kandidaturi Budve i Boke za Evropsku prijestonicu kulture za 2028. godinu održana je u 16. decembra u Velikoj Sali Opštine Budva, a prisutnima su se tom prilikom obratili predsjednik Savjeta za kulturu Opštine Budva dr Predrag Zenović, sekretarka Sekretarijata za društvene djelatnosti Danijela Došljak, ekspert za međunarodnu saradnju, evropsku dimenziju i razvoj programa dr Vuk Radulović i koordinator projekta “Budva – Boka 2028 Evropska prijestonica kulture” Dušan Kaličanin.

U uvodnom obraćanju dr Predrag Zenović ocijenio je da je riječ o jednom od najvećih projekata u istoriji Budve. “Naša kandidatura podržana je od Vlade i Ministarstva kulture i medija Crne Gore i privukla je ogromnu pažnju javnosti, kako u Crnoj Gori, tako i u zemljama regiona i Evrope. Pred nama je važan posao usvajanja strateških dokumenata bez kojih je put transformacije Budve nezamisliv. Strateški plan razvoja Opštine i Strategija razvoja kulture koja sa njim mora biti usklađena su dokumenti na kojima se mora temeljiti dalji razvoj Budve kao našeg zajedničkog doma, kao brenda, ali i kao turističke destinacije”, istakao je Zenović.

Sekretarka za društvene djelatnosti Danijela Došljak podsjetila je da je na početku projekta “Budva – Boka 2028 Evropska prijestonica kulture” bilo  skepse, ali da ih to u lokalnoj upravi nije obeshrabrilo, te da su nastavili da rade još intenzivnije nego do tada. “Danas u publici vidim mnogo svojih koleginica i kolega koji su dali doprinos u izradi Aplikacione knjige koja je početkom novembra predata u Briselu i to je pokazatelj da smo na dobrom putu. Aplikaciona knjiga je i koncept i ideja kako i kuda želimo da idemo na putu transformacije Budve u Evropsku prijestonicu kulture. Sekretarijat za društvene djelatnosti daje i davaće svoj puni da rad na ovom projektu nastavimo intenzivno, ulažući u razvoj ljudskih resursa lokalne uprave, ali i nezavisne kulturne scene bez koje ovaj projekat ne možemo zamisliti”, naglasila je Došljak.

Prisutnima se potom obratio i dr Vuk Radulović, doktor međunarodnog prava i evropskih integracija, koji je uspješno doveo do pobjede Evropske prijestonice kulture gradova Trenčin (Slovačka), Evora (2027), Novi Sad (2022). Oslanjajući se na svoje bogato iskustvo, on je istakao da su svi projekti na kojima je radio prije svega timski rad, a da je osnovna odlika Evropske prijestonice kulture uključivanje svih predstavnika javnog sektora i nezavisne scene, u cilju obezbjeđivanja bolje perspektive za grad i njegov kulturni, ekonomski i socijalni razvoj. “Moje veliko zadovoljstvo je da budem ovdje sa Vama danas, i to prije svega iz profesionalnih razloga, jer čvrsto vjerujem u kapacitete Budve i Boke da postanu nova Evropska prijestonica kulture” rekao je on.

“Ukoliko imamo u vidu da u Evropi postoji 100 hiljada gradova , a 70 je ponijelo titulu, to upravo ukazuje na značaj ovog projekta. A u vezi sa tim, predsjednik Panela nezavisnih eksperata Stiv Grin nedavno je izjavio da grad koji bude izabran za Evropsku prijestonicu kulture nije Evropska prijestonica kulture za jednu godinu, već kao takav postaje prepoznatljiv zauvijek. I to je vrijednost ovog brenda koji privlači veliki broj kandidata iz godine u godinu. Riječ je o projektu koji je već širom Evrope prepoznat kao izvanredna prilika za reformisanje grada, za socijalni i ekonomski razvoj sredine. Najnovija istraživanja pokazuju da regioni evropskih prijestonica kulture nakon završetka projekta bilježe ekonomski rast između 4,5 i 5 procenata, odnosno, s obzirom da je u pitanju investicioni projekta, da se na jedan uloženi euro vraća sedam, deset ili više”, kazao je Radulović.

Koordinator projekta “Budva – Boka 2028 Evropska prijestonica kulture” Dušan Kaličanin kazao je da je zbog kratkog roka koji je Budva imala za pripremu kandidature, odlučeno da se u predfinalnoj fazi više posvete gradu Budvi, te da je Evropska komisija dala mogućnost da se u sljedećoj, finalnoj fazi u kandidaturu i program intenzivnije uključe i ostale opštine Boke: Kotor, Tivat i Herceg Novi.

“Posle kontakata sa Ministarstvom kulture, Akademijom na Cetinju, fakultetima u Podgorici, te brojnim drugim institucionalnim i vaninstitucionalnim akterima crnogorske kulturne scene, došli smo do zaključka da ovo ne može biti samo projekat grada Budve, ili Budve sa Bokom, već da je potrebno uključiti i sve relevantne i zainteresovane kulturne, umetničke i kreativne institucije, organizacije i pojedince iz čitave Crne Gore. Ono što potrebno za finalnu fazu kandidature i finalnu Aplikacionu knjigu (Bid Book) jeste širenje kandidature i programa na projekte i partnere iz cijele Crne Gore. Takođe je neophodna i Strategija razvoja kulture Budve, koju nije bilo moguće uraditi u ovom kratkom roku, pa će se ona raditi sledeće godine. Dobra podudarnost je u tome što je Ministarstvo kulture i medija najavilo da trenutno radi Nacionalnu strategiju kulture, sa kojom će, kada bude završena, Budva usaglasiti svoj strateški dokument. Naravno, u narednoj fazi kandidature planirano je i da se radi na jačoj internacionalizaciji projekta”, istakao je Kaličanin. "Iz lokalne samouprave ocijenili su da je danas upriličena druga stručna prezentacija odlična uvertira uoči vijesti koje će uskoro stići iz Brisela, a za koje se nadaju da će biti dobre. Kako su naglasili, crnogorska javnost željno iščekuje odluku EU panela nezavisnih kulturnih eksperata o tome koji gradovi su ušli u finale za Evropsku prijestonicu kulture 2028. godine, a naglasili su da se iskreno nadaju da će među njima biti i Budva.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti