Slobodno vrijeme koje je provela u Budvi Turistička organizacija opštine Budva ispunila joj je uživanjem u prirodnim ljepotama crnogorskog primorja, upoznavanjem sa istorijom i kulturom ovog podneblja, obilascima brojnih znamenitosti i susretima sa ljudima iz raznih sfera umjetnosti i turizma.
„Budva je riznica blaga, locirana na predivnom mjestu, na raskršću vremena i prostora. Svaki dan proveden ovdje će vas sigurno oduševiti. Zaista preporučujem da Budva bude najvidljivije mjesto na mapi Evrope.“ istakla je nobelovka.
Šetnjom kroz budvansko zaleđe imala je priliku da vidi sav potencijal razvoja ruralnog turizma, ljepotu budvanskih sela i sakralne objekte poput manastira Rustovo i Praskvica. Pauze u šetnji pravila je na novim odmorištima „Lipa“ i „Ograđenica“ koje je TO Budva uredila ove godine. Nakon obilaska budvanskog Starog grada, obišla je i kotorski, zatim ostrvo i istoimenu crkvu Gospu od Škrpjela i spomenik kulture „Lipci“ koji je ostavio poseban utisak na nju. Još jedan dan bio je posvećen obilasku budvanskog zaleđa pa je tokom pješačke ture u dužini od 14 kilometara posjetila i tvrđavu „Kosmač“ gdje su joj predstavljeni planovi revalorizacije ovog lokaliteta.
Poslednjeg dana njenog boravka u Budvi organizovani su joj susreti sa Milom Baljević, direktorkom JU „Narodna biblioteka Budve“, Lucijom Đurašković, direktorkom JU „Muzeji i galerije Budve“ i Nemanjom Kuljačom, direktorom Turističke organizacije opštine Budva, sa kojima je razgovarala o programu festivala „Ćirilicom“, istoriji budvanske rivijere i bogatoj postavci Muzeja grada, kao i o razvoju Budve kao grada kulture gdje je posebno istakla svoju podršku kandidaturi Budve i Boke za prestižnu titulu Evropske prijestonice kulture.