Omogućiti ženama da ostvare svoje pune potencijale

Skoro vijek nakon što su žene započele borbu za svoja prava, Međunarodni dan žena je prilika da se osvrnemo na postignuća ali i da usmjerimo pažnju na ono što je neophodno za ostvarivanje pune jednakosti. Suprotstavljajući se diskriminaciji, segregaciji i ugnjetavanju, žene su uspjele da ostave svoj snažan pečat širom svijeta, i Crna Gora nije u tome izuzetak. Iako je konkretan napredak postignut na mnogim poljima, kao što su obrazovanje i zapošljavanje, još mnogo treba uraditi u oblastima kao što su eliminacija nasilja, podsticanje ženskog preduzetništva, učešća u odlučivanju, kao i na ostvarivanju jednakih primanja.

"U Crnoj Gori, žene zarađuju 18% manje od muškaraca koji rade isti posao. Istovremeno, žene, koje čine polovinu ljudskih resursa u zemlji, učestvuju sa manje od 10% u preduzetništvu. Očigledna je i potreba za daljim jačanjem i povećanjem učešća žena u politici" – rekao je Bendžamin Perks, v.d. stalnog koordinatora Ujedinjenih nacija i predstavnik UNICEF-a u Crnoj Gori.

 

Proces pristupanja Evropskoj uniji pruža dobar okvir za kontinuirani razvoj Crne Gore kao društva jednakih mogućnosti, kako za muškarce, tako i za žene.

 

Nedavno usvojene kvote rezultirale su povećanjem broja žena u lokalnim parlamentima sa 5% na 26% tokom posljednje tri godine. Međutim, sa samo 18% žena članica Skupštine, Crna Gora je na 80. mjestu na listi Inter-parlamentarne unije.

 

Zahvaljujući uvođenju Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, podizanju svijesti i naporima da se ojača koordinirani multi-institucionalni odgovor, rezultirali su porastom prijavljivanja nasilja u porodici za 270% u protekle tri godine. Takav trend svjedoči o očiglednom porastu povjerenja i očekivanju žrtava da im država pruži adekvatnu zaštitu, ali takođe stavlja dodatni pritisak na institucije da efikasnije reaguju.

 

"Način na koji sprečavamo nasilje nad ženama i štitimo žrtve govori o prirodi društva u kojem živimo. U Crnoj Gori, u Evropi, a i širom svijeta postoje žene koje su zastrašene i ponižavane u svojim domovima, na radnim mjestima i drugdje u društvu. Neophodan nam je snažan sistem zaštite za žene i konstantan rad na izgradnji ambijenta u kojem su osnažene sve žene – od djevojčice do 90-ogodišnje starice, kako bi mogle da ostvare svoja ljudska prava i u potpunosti razviju svoje potencijale", rekao je Perks.

 

Za Crnu Goru, 2015. godina je presudna za pozicioniranje rodne ravnopravnosti u sami vrh nacionalne razvojne agende. Istovremeno Crna Gora nastavlja rad na ostvarenju 3. Milenijumskog razvojnog cilja, Pekinške Platforme za akciju, Istanbulske Konvencije, kao i na ispunjenju smjernica iz Konvencije UN o ukidanju svih oblika diskrimacije žena (CEDAW), o čijem će sprovođenju Crna Gora izvještavati upravo ove godine.

 

Na ovaj Međunarodni dan, pozivamo na osnaživanje žena u Crnoj Gori, podsjećajući da naše društvo ne može ostvariti 100% svog potencijala ukoliko je više od 50% društva sputano u ostvarivanju svojih prava.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti