Opština Budva na konferenciji u Gradskoj skupštini u Parizu

Drugi transnacionalni sastanak URBACT mreže „Gradovi kad padne mrak" je uspješno održan u Parizu od 28. februara do 1. marta, a gradonačelnici i zamjenici gradonačelnika iz deset gradova Evrope uključenih u ovaj projekat su iznijeli svoje vizije o noćnoj ekonomiji i održali prvu javnu raspravu u glavnoj sali Gradske skupštine u Parizu.

Sastanak je otvorio zamjenik gradonačelnice Pariza An Idalgo (fr. Anne Hidalgo), Frederik Okar (fr. Frédéric Hocquard), a u ime Opštine Budva sastanku su prisustvovali URBACT koordinatorka lokalne grupe CAD, Marija Lazarević i predstavnik Kancelarije za evropske integracije i saradnju Opštine Budva, Luka Mihajlović.

Pariz je bio odličan domaćin, pružajući inspiraciju i primjer dobre prakse za gradove širom Evrope koji žele da unaprijede noćnu ekonomiju i razviju inkluzivnije i održivije politike. Vodeći eksperti su istakli značaj političke posvećenosti u sprovođenju konkretnih akcija koje se bave glavnim izazovima u ovoj oblasti, od promocije poslovanja i kulture do bezbjednosti u objektima i javnim prostorima, sa posebnim osvrtom na Pariz.

Gradonačelnici su dijelili svoja viđenja o tome kako noć učiniti prostorom za rast, održivost i jednakost, te su istakli značaj koordinacije na različitim nivoima vlasti i aktivnog uključivanja zainteresovanih strana u proces odlučivanja.

Pored toga, tokom konferencije je istaknuta važnost političkog vođstva u stvaranju politika koje će unaprijediti razvoj gradova na ekonomskom, društvenom i ekološkom nivou. Govornici su podržali ideje kao što su javni prevoz 24/7, inovativno korišćenje parkova i javnih prostora za zelenu tranziciju tokom noći, kao i stvaranje novih socijalnih usluga za zaposlena lica koja svoje djelatnosti obavljaju u večernjim časovima.

Posjeta objektima aktivnih u večernjim časovima i pogled na dinamiku i raznovrsnost noćnog života u Parizu su pružili inspiraciju za izradu metode koju gradovi mogu pratiti kako bi razvili integrisani plan djelovanja. Od multifunkcionalnih prostora do kreativnog ponovnog korišćenja brodova na Seni, Pariz pokazuje raznoliku ponudu hrane i kulture podržanu čvrstim javnim politikama, a sve sa ciljem povećanja broja turista koji se vraćaju u francusku prijestonicu, u najvećoj mjeri zbog noćnog provoda.

Sastanak lokalne akcione grupe zakazan je za petak, 8. mart u Omladinskom klubu Budva, kada će se detaljnije govoriti o strategijama razmatranim na sastanku u Parizu, kao i o konkretnim aktivnostima potrebnim za ovogodišnju fazu sprovođenja projekta.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti