„Shodno obavezama propisanim Zakonom o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja opštine su dužne da prikupljaju podatke o raspojdeli svih oblika socijalne pomoći na lokalnom nivou, uključujući i podatke o vrstama, iznosima i primaciona socijalnih pomoći i iste objave na internet stranici na petaestodnevnom nivou i dostavi ih Skupštini i Agenciji za antikorupciju“, naveo je sekretar za društvene djelatnosti Đorđije Pribilović.
Opština Budva je , sudeći po objavljenim analitičkim karticama, 21. januara izvršila 11 usplata na račune banaka za poboljšanje materijalne situacije i liječenje građana, u ukupnom iznosu od 1.350 eura. U analitičkoj kartici vidi se da je najmanji iznos koji je isplaćen za jednokratne socijalne pomoći 70 eura, a najveći 260 eura.
Građanska prava iz oblasti socijalne zaštite, koja se ostvaruju u Sekretarijatu za društvene djelatnosti, predviđaju da pravo na jednokratnu novčanu pomoć mogu ostvariti pojedinci i porodice, koje se nalaze u stanju izuzetno teške materijalne situacije, koju ne mogu samostalno prevazići.
To se odnosi i na slučajeve kada građani ne mogu zadovoljiti osnovne životne potrebe, u slučaju teške invalidnosti, bolesti i u drugim slučajevima, prema procjeni nadležnog organa.
O zahtjevima za ostvarivanje prava na jednokratnu novčanu pomoć, a na osnovu prethodno prikupljenih podataka o postojanju činjenica i okolnosti istaknutih u zahtjevu, odlučuje resorni sekretarijat.